21.08.2018 16:12

Płyta Eagles została najlepiej sprzedającym się albumem w historii. Wyprzedziła „Thriller” Michaela Jacksona

Amerykański zespół osiągnął niesamowity sukces za sprawą swojej płyty z lat 70. W USA osiągnęła ona status albumu wszech czasów.

Płyta Eagles została najlepiej sprzedającym się albumem w historii. Wyprzedziła „Thriller” Michaela Jacksona
foto: Gijsbert Hanekroot / Sunshine/EAST NEWS

Recording Industry Association of America, zrzeszenie amerykańskich wydawców muzyki ogłosiło, że nastąpiła zmiana lidera w klasyfikacji najlepiej sprzedających się albumów wszech czasów w Stanach Zjednoczonych.

Pierwsze miejsce należy od teraz do „Their Greatest Hits (1971-1975)”, składanki przebojów zespołu Eagles, która oryginalnie ukazała się w 1976. Obecnie łączna liczba sprzedanych kopii albumu w USA wynosi 38 milionów. Oznacza to, że płyta pokryła się platyną 38 razy!

Dotychczasowym liderem był „Thriller” Michaela Jacksona z 1982, który jest płytą 33-krotnie platynową w Stanach. Trzecie miejsce również należy do The Eagles i ich najsłynniejszego albumu, „Hotel California” z 1977 – 26-krotnie platynowego.

Aby album mógł otrzymać przyznawany przez RIAA status platynowej płyty, musi sprzedać się jego milion kopii. Od kilku lat zrzeszenie bierze pod uwagę także streaming. 1500 streamów albumu lub 10 pobrań piosenki jest ekwiwalentem jednej sprzedaży albumu.

Najlepiej sprzedające się płyty na świecie

Jeśli chodzi o rekordy sprzedaży albumów w skali globalnej, to wciąż liderem jest „Thriller”. Szacuje się, że na świecie sprzedano 66 milionów kopii tej płyty. Na drugim miejscu jest „Back In Black” AC/DC – szacunkowo rozeszło się 50 milionów egzemplarzy albumu. Trzecia pozycja należy do innych gigantów rocka, Pink Floyd i ich „The Dark Side Of The Moon” (szacunkowe 45 milionów).

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Eagles