PoMovieni: „Mumia” i Dark Universe

13.06.2017 12:53
PoMovieni: „Mumia” i Dark Universe Fot. kadr z wideo

„Mumia” od 9 czerwca 2017 roku straszy widzów w kinach. Poznajcie naszą opinię o filmie Alexa Kurtzmanna. Opowiadamy też o tym, co dalej w Dark Universe. 

PoMovieni to cykl na Antyradio.pl, w którym będziemy omawiać premiery kinowe czy telewizyjne, a także, jeżeli pozwoli na to dany tytuł, zagłębimy się w jego historię.

Pomijając „Obcego: Przymierze” sir Ridleya Scotta, prawdopodobnie o żadnym filmie z kręgu kina grozy w 2017 roku nie było głośniej, aniżeli reboocie klasycznej „Mumii” z 1932 roku wytwórni Universal. Marketingowo napędzana przede wszystkim udziałem dwóch wielkich gwiazd – Toma Cruise’a i Russella Crowe’a – została dość nieoczekiwanie wybrana na pierwszy tytuł nowej franczyzy Dark Universe. Jednak wielu narzekało na zwiastuny filmu, prorokując, że nie będzie to dobry film. Pierwsze recenzje przedpremierowe zdawały się potwierdzać te opinie – wielu krytyków uznało „Mumię” za nie tylko gorszą od dwóch wcześniejszych remake’ów z 1999 roku i 2001 roku, ale także najgorszy film w karierze Toma Cruise’a.

Przy tak negatywnej reakcji Universal mógł drżeć o wynik finansowy swojego pierwszego przedsięwzięcia związanego z nowym uniwersum potworów. Przy budżecie wynoszącym aż 125 milionów dolarów, porażka mogła być potężna. I po części się tak stało. Na amerykańskim rynku film zarobił przez weekend zaledwie 32 mln dolarów. Jednak ratunek przyszedł z sektora międzynarodowego – tam kobiecemu umarlakowi udało się zgarnąć 141 mln dolarów, co spokojnie pozwoliło nadrobić budżet. Prawdopodobne produkcji uda się także odrobić koszta promocji, ale nie będziemy ukrywać, że jest to rzecz wręcz potwornie zła, zasługująca na to, aby być finansową klapą. Już wspomniane „Mumie” z Brendanem Fraserem nie należały do szczególnie udanych (zwłaszcza „Mumia powraca”), ale tak fatalnego rezultatu nikt nie mógł się spodziewać. Zobaczcie recenzję Antyradio.pl:

Wideo zostało zrealizowane w lokalu Escape the Game, który znajduje się na ul. Kruczej 51/2 w Warszawie

Dołożyliśmy także parę słów o samym Dark Universe. Modny ostatnio trend tworzenia łączonego uniwersum sam w sobie nie jest głupi – widzieć różne potwory na ekranie wcale nie musi być złe. 

Kamil Dachnij i Robert Skowroński 

Kamil Dachnij Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.