12.02.2020 14:45

Pogrzeb Romualda Lipki. Wzruszające pożegnanie współzałożyciela Budki Suflera

Romuald Lipko zmarł 6 lutego 2020 po ciężkiej walce z nowotworem w wieku 69 lat. 12 lutego 2020 roku w Lublinie odbył się pogrzeb wybitnego kompozytora.

Romuald Lipko
foto: Karol Makurat/REPORTER

Romuald Lipko był jednym z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej. Lipko był autorem wielu polskich hitów, nie tylko tych, które wykonywał przez lata z Budką Suflera.

Wzruszające pożegnanie Romualda Lipki

Na godzinę przed planowaną uroczystością, w samo południe, trębacz z balkonu ratusza w Lublinie zagrał hejnał, melodię "Cisza" i jeden z największych hitów Budki Suflera "Jolka, Jolka pamiętasz".

Romuald Lipko
Romuald Lipko
Przeczytaj także Lublin żegna Romualda Lipkę. Z ratusza wybrzmiał utwór "Jolka, Jolka pamiętasz" [WIDEO]

Uroczystości pogrzebowe Romualda Lipki rozpoczęły się o godz. 13.00 12 lutego 2020 roku w archikatedrze lubelskiej. Mszy świętej pogrzebowej przewodniczy metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, który wygłosi również homilię.

Romuald Lipko
Romuald Lipko
Przeczytaj także Nie żyje Romuald Lipko. Przyczyną śmierci muzyka Budki Suflera był nowotwór

Słynnego kompozytora pożegnali również m.in. wojewoda lubelski Lech Sprawka, prezydent Lublina Krzysztof Żuk oraz wiceprezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS Michał Komar.

W świątyni zgromadzili się bliscy, przyjaciele oraz fani twórczości wielkiego kompozytora. Dla osób, którym nie udało się zająć miejsca w archikatedrze lubelskiej, ustawiono telebim na placu Katedralnym.

Na zakończenie mszy świętej zespół Budka Suflera wykonał utwór "Czas ołowiu". Później nastąpiło odprowadzenie zmarłego na cmentarz przy ul. Lipowej w Lublinie, gdzie słynny muzyk wiele miesięcy temu wykupił sobie kwaterę.

Romuald Lipko zmarł w wieku 69 lat. Muzyk zmagał się z chorobą nowotworową. We wrześniu 2019 roku na oficjalnej stronie zespołu opublikował oświadczenie, w którym podziękował bliskim i fanom za wsparcie.

Legendarnego muzyka pożegnali koledzy z branży. Budka Suflera odwołała swoje koncerty.

Zobacz również: Budka Suflera miała zagrać z Ozzym Osbournem: Bardzo żałujemy, że do tego nie doszło

Tagi: Romana Makówka