Polacy słuchają coraz więcej rapu. Statystyki Spotify pokazują, którzy artyści są najpopularniejsi

14.09.2021 15:00
Spotify Fot. shutterstock.com; zdjęcie poglądowe

Ten trend można zauważyć już od kilku lat. Rap już dawno przegonił muzykę rockową i ma się coraz lepiej na polskim rynku muzycznym.

Rap to jedno z najbardziej wpływowych w tej chwili brzmień w Polsce, czego dowodzą statystyki - na Spotify w przeciągu pięciu lat popularność rapu wśród polskich słuchaczy wzrosła o ponad 100% . 

Jak pokazują statystyki Spotify, rap to najchętniej słuchany gatunek muzyczny w Polsce. Ostatnią piosenką, która pobiła rekord odsłuchań na platformie, był singiel Maty "Kiss cam (Podryw Roku)". W dniu premiery użytkownicy Spotify przesłuchali go 701 519 razy. Jakich jeszcze raperów słuchają Polacy?

Polecamy

Polacy słuchają coraz więcej rapu. Statystyki Spotify pokazują, którzy artyści są najpopularniejsi

Spotify podaje, że w 2017 roku rap stanowił jedynie 11% globalnie słuchanej muzyki. Znaczący wzrost (aż o 39%) nastąpił rok później, gdy magazyn Rolling Stone po raz pierwszy w historii ogłosił, że w 2017 roku rap zdominował wszystkie inne gatunki jeśli chodzi o sprzedaż i liczbę odsłuchań na platformach streamingowych. Dziś rap stanowi 23% wszystkich gatunków muzycznych słuchanych przez Polaków.

Polecamy

Wraz z rosnącą popularnością rapu wzrosła również liczba odtworzeń piosenek największych artystów tego gatunku. Najbardziej spektakularny wynik osiągnął Kizo, którego popularność wzrosła 140 tysięcy razy od 2017 roku oraz producent muzyczny Magiera, którego liczba odsłuchań w tym samym okresie wzrosła 170 tysięcy razy. Wzrost popularności na Spotify zauważyły również kultowe postacie sceny rapowej: liczba odsłuchań O.S.T.R. na Spotify wzrosła o 50%, a TEDE - o 56%.

Oto najchętniej słuchani raperzy na Spotify w ciągu ostatnich pięciu lat - wszyscy reprezentują bardzo różne style tego gatunku. 

  1. Taco Hemingway
  2. Quebonafide
  3. Bedoes
  4. Lanek
  5. Tymek
  6. White 2115
  7. Żabson
  8. Mata
  9. Young Igi
  10. PRO8L3M

Najchętniej słuchanym rapowym kawałkiem ostatnich pięciu lat był za to “Język ciała” Tymka & Big Scythe.

Wśród polskich słuchaczy rapu dominują mężczyźni (68% mężczyzn do 31% kobiet). Najchętniej słuchanym artystą przez męską publiczność jest White 2115. W zestawieniu ulubionych wykonawców Polek rap zajmuje drugie miejsce i reprezentuje go Sobel.

Jeśli chodzi o dominujące grupy wiekowe wśród słuchaczy rapu, okazuje się, że to muzyka łącząca pokolenia. Podczas gdy najmłodsi fani (do 17. roku życia) najchętniej słuchają Lanka, praktycznie wszystkie pozostałe pokolenia wybierają Sobla. Czego słuchają fani po pięćdziesiątce? Okazuje się, że najpopularniejszym wykonawcą w tym przedziale wiekowym jest White 2115.

W skali kraju rap jest najczęściej słuchany na Mazowszu (26,2%), na Śląsku (12,8%) i w Małopolsce (11,4%). Najmniej oddanych fanów jest w województwie opolskim (0,8%).

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.