04.07.2019 16:13

Pol'and'Rock festiwalem podwyższonego ryzyka. Jest oświadczenie Fundacji WOŚP

Od 2016 roku okrzyknięta Najpiękniejszym Festiwalem Świata impreza Jurka Owsiaka otrzymuje status podwyższonego ryzyka. Podobnie będzie w tym roku.

Pol'and'Rock
foto: SZYMON AKSIENIONEK/Reporter

Pol'and'Rock organizowany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy przez lata wyrobił sobie opinię jednej z najlepiej zabezpieczonych i zorganizowanych imprez w Polsce. Potwierdzały to opinie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim czy Wojewody Lubuskiego. Niestety od 2016 roku koncertom pod Dużą i Małą sceną nadaje się status imprez podwyższonego ryzyka

Pol'and'Rock Festival 2019 imprezą podwyższonego ryzyka

Organizatorzy Pol'and'Rock odnieśli się do opinii Policji. Stwierdzili, że nadany status nie ma nic wspólnego z zadbaniem o bezpieczeństwo uczestników festiwalu, a jest jedynie kolejnym jawnym działaniem zmierzającym do utrudniania organizacji imprezy. Jurek Owsiak i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podkreślają, że po raz kolejny Pol'and'Rock będzie jedynym festiwalem w Polsce, który musi mierzyć się z taką decyzją mundurowych.

Policja uargumentowała swoją opinię 11 punktami, w których wymieniła zagrożenia jakie rzekomo niesie ze sobą festiwal. Wśród nich pojawiło się np. odniesienie do zamachu na Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Organizatorzy podkreślają, że wydarzeń nie da się porównać oraz, że cyniczne wykorzystywanie tragedii budzi wśród nich sprzeciw.

Jednym z najbardziej zaskakujących argumentów policji, była obniżona liczba pociągów, które dowiozą festiwalowiczów do Kostrzyna nad Odrą. Fundacja uważa, że uwagi na ten temat powinno się kierować do Prezesa Spółki Przewozy Regionalne, który podjął taką, a nie inną decyzję.

Policja zawarła w opinii także sugestię, że tak duże skupisko ludzi może kusić terrorystów oraz doprowadzić do ataków paniki ze względu na dynamikę imprezy. Wspomniano również o wzroście fałszywych alarmów o podłożeniu ładunków wybuchowych w 2019 roku. Jak oświadczają organizatorzy - uznając te argumenty, powinno się przyznać status imprezy podwyższonego ryzyka każdym wydarzeniom masowym w Polsce.

Pol'and'Rock 2019 pociągi
Pol'and'Rock 2019 pociągi
Przeczytaj także Kolejne województwa chcą pomóc uczestnikom Pol'and'Rock 2019

Najbardziej jednak zbulwersowało Fundację stwierdzenie, że na 25. edycji Festiwalu Pol’and’Rock jest „wysoce prawdopodobna” możliwość wystąpienia przemocy na tle nienawiści czy aktu agresji.

W związku z wszystkimi zarzutami Jurek Owsiak i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy opublikowali specjalne oświadczenie:

"

W dniach 1-3 sierpnia w Kostrzynie nad Odrą odbędzie się 25. Pol’and’Rock, Najpiękniejszy Festiwal Świata. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy spełni wszystkie zapisane w prawie wymogi i uczyni wszystko, by dla każdego uczestnika Festiwal był bezpieczny, komfortowy i pełen pozytywnych przeżyć.

Mamy jednak ogromną prośbę do wszystkich uczestników i sympatyków naszego Festiwalu. Bardzo liczymy na Waszą pomoc i współpracę, by istotnie nie dać nikomu cienia powodu do pisania i mówienia, że nasze spotkanie w Kostrzynie nad Odrą ma podwyższone ryzyko, czy że jest niebezpieczne. My, ze swojej strony, dołożymy organizacyjnie wszelkich starań, by było jak najbezpieczniej, ale wiele zależy od każdego z Was, od Waszego zachowania i poszanowania dla haseł Festiwalu – „Miłość! Przyjaźń! Muzyka! Stop przemocy! Stop narkotykom!”. Pokażmy razem, jak bardzo nieprawdziwa jest policyjna opinia o naszym Festiwalu. "

Zobacz też: Powstał dokument przedstawiający w jaki sposób Woodstock stał się legendą 

Joanna Chojnacka
Tagi: Rock News Pol'and'Rock Festival