23.03.2017 13:24

Polscy artyści przeciwni włączeniu muzyki do zakazu geoblokowania

Muzycy, wydawcy i przedstawiciele branży muzycznej są przeciwni zakazowi geoblokowania, który może spowodować wzrost cen za korzystanie z serwisów streamingowych.

Polscy artyści przeciwni włączeniu muzyki do zakazu geoblokowania
foto: materiały prasowe

Jak podaje PAP polscy artyści są przeciwko włączeniu muzyki w zakres unijnego rozporządzenia ws. zakazu geoblokowania. Zakaz uderzy tym samym w polskiego użytkownika, zrównując ceny związane z cyfrową dystrybucją muzyki z cenami w strefie euro. Zakaz geoblokowania to ograniczenie dostępu do usług online nakładanych przez usługodawców na użytkowników z określonych krajów Unii.

Ponad 170 artystów podpisało petycję, w której Związek Producentów Audio Video - reprezentujący wydawców muzycznych - alarmuje, że propozycja włączenia muzyki w zakres rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE uderzy w polskiego użytkownika muzyki i odbierze przywileje, które branża fonograficzna wypracowywała przez lata, związane z możliwością oferowania niższej ceny, w szczególności za korzystanie z serwisów streamingowych.

W liście, wysłanym przez ZPAV do polskich europosłów podkreślono, że proponowane rozwiązanie stanowi zagrożenie dla całego rynku muzycznego w Polsce:

"

Włączenie muzyki do rozporządzenia doprowadzi do zrównania polskich cen za usługi związane z cyfrową dystrybucją muzyki z cenami obowiązującymi w strefie euro. Dla polskiego użytkownika muzyki będzie to oznaczało co najmniej dwukrotny wzrost cen, np. abonamentów takich serwisów jak Spotify, Deezer czy Tidal. W ten sposób powstanie bariera finansowa, która wbrew idei rozporządzenia ograniczy dostęp do legalnej oferty muzycznej. "

ZPAV uważa, że przystępna cena oraz bogata oferta spowodowały odpływ słuchaczy od nielegalnych źródeł. Jeśli tego zabraknie rynek powróci do sytuacji sprzed lat, kiedy to były popularne pirackie serwisy.

Prace nad wnioskiem Komisji w tej sprawie rozpatrywane są przez Parlament Europejski od wielu miesięcy:

"

19 stycznia 2017 roku został opublikowany tekst projektu opinii Komisji Prawnej (...) w którym proponuje się włączenie w zakres przedmiotowego rozporządzenia elektronicznego dostarczania lub świadczenia nieaudiowizualnych utworów lub usług chronionych prawem autorskim, w tym książek elektronicznych, gier komputerowych, oprogramowania i muzyki od chwili wejścia w życie rozporządzenia. Stanowisko to jest głęboko niesłuszne i podjęte zostało wbrew oczekiwaniom polskich i zagranicznych producentów muzycznych, a co równie ważne - wbrew istotnym interesom konsumentów, w tym w szczególności w Polsce. "

Stanowisko ZPAV poparło ponad 170 artystów, wydawców oraz przedstawicieli branży muzycznej. Wśród sygnatariuszy petycji znaleźli się m.in. Agnieszka Chylińska, Jan Borysewicz, Olaf Deriglasoff, Maciej Maleńczuk, Katarzyna Nosowska, Anja Orthodox, Józef Skrzek czy Bartosz Waglewski (Fisz).

Popieracie petycję artystów w sprawie zakazu geoblokowania?

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News