25.06.2018 13:32

Polscy naukowcy sprawdzą, czy status społeczny ma związek z gustem muzycznym

Badacze z Warszawy chcą sprawdzić, czy potwierdzi się teza, jaką postawili zachodni badacze.

Kobieta słuchająca muzykę
foto: shutterstock.com

Jak podaje PAP, naukowcy z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN w ramach badania gustu muzycznego Polaków postanowili sprawdzić zależność między statusem społecznym, a słuchaną muzyką. Badacze z USA i innych krajów zachodnich wykazali, że im wyższy status społeczny, tym bardziej różnorodnej muzyki słucha dana osoba. Teraz polscy naukowcy sprawdzą, jak sytuacja prezentuje się w naszym kraju.

Socjologowie z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN z Warszawy, badając gusty muzyczne Polaków, będą pytać oczywiście o słuchaną przez respondenta muzykę. Część z nich dostanie do słuchania utwór i będzie musiała rozpoznać, kto jest jego autorem oraz powiedzieć, czy ten utwór im się podoba. W repertuarze badacze szykują m.in. piosenki Taco Hemingwaya, Ewy Bem czy utwory Czajkowskiego.

Czy status społeczny ma związek z gustem muzycznym?

Jak wyjaśnia kierownik badań prof. Henryk Domański z IFIS PAN, projekt ten związany jest z badaniami nad stratyfikacją, czyli funkcjonowaniem hierarchii społecznej:

"

Gust muzyczny to jeden z elementów kształtujących styl życia. A styl życia jest naszym samodzielnym wyborem. I ten wybór bywa na ogół traktowany przez innych ludzi jako wyznacznik naszego prestiżu, miejsca w hierarchii społecznej. Wynika to stąd, że pozycja społeczna jest kształtowania przez różne zachowania i cechy, związane m.in. z poziomem zamożności, oznakami prestiżu, dostępem do władzy i poziomem wykształcenia. Z kolei wszystkie te elementy są w jakimś stopniu związane z pochodzeniem społecznym, czyli pozycją rodziców. "

Dlatego jednym z celów badania jest ustalenie, w jakim stopniu gusty muzyczne kształtowane są przez cechy i zachowania rodziców. W badaniach powinny się ujawnić również silne różnice pokoleniowe.

Kto słucha wyrafinowanej muzyki?

Co więcej prof. Domański odwołuje się do jednego z twórców teorii dotyczącej stratyfikacji kultury, którzy zajmowali się gustami muzycznymi, Francuza Pierre Bourdieu, który wykazywał, że im wyższa jest czyjaś pozycja, tym bardziej wyrafinowane gusty muzyczne tej osoby.

Niektóre elementy stylu życia wykorzystywane są przez ludzi celowo, żeby podnieść lub podkreślić status społeczny. Zespół badaczy z IFIS PAN chce też przetestować tzw. hipotezę o omniworyzmie - oznacza ona różnorodność, jeśli chodzi o preferowanie stylów, ich znajomość i korzystanie z nich.

Socjologowie sprawdzą też, jak awans społeczny rzutuje na gust muzyczny. W badaniach zaplanowanych na jesień weźmie udział 2,3 tys. Polaków powyżej 15. roku życia. Uzupełnieniem badania będą wywiady pogłębione przeprowadzone na próbie ok. 60 respondentów.

Muzyczne badania naukowców

Coraz częściej naukowcy zwracają uwagę na muzyczną społeczność. Mikrobiolog Dr. Allison Cottell stwierdziła, że na festiwalowych opaskach jest 20 razy więcej bakterii niż na ubraniach.

Inne badania natomiast wykazały, że metal uspokaja, zaś fani heavymetalu najrzadziej zdradzają. Co więcej fani Queen są bardziej empatyczni w porównaniu do chociażby wielbicieli Metalliki. Sprawdźcie również listę 20 najbardziej uzależniających piosenek.

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele