06.02.2016 18:30

Polscy politycy jako muzycy rockowi i metalowi

Kogo z krajowej sceny politycznej widzielibyście w znanych i lubianych kapelach? Sprawdźcie nasze propozycje.

Polscy politycy jako muzycy rockowi i metalowi
foto: pembuat, CC BY-SA 3.0 + silar, CC BY-SA 3.0 + travlinman43, CC BY-SA 2.0 + Platforma Obywatelska RP, CC BY-SA 2.0 + Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 + Bóg Pejnta

A gdyby tak zebrać ekipę z ul. Wiejskiej i zorganizować wielki festiwal z udziałem najpopularniejszych polityków? Obecny skład sejmu obejmuje wszakże kilka postaci znanych z muzycznego świata. Może wtem okazałoby się, że znani nam z gazet i telewizji posłowie skrywają talenty, o których ich wcześniej nie podejrzewaliśmy...

Działania naszych polityków wzbudzają mnóstwo kontrowersji, a dyskusje na ich temat w większości przypadków kończą się ostrymi sporami. Kiedy następnym razem poruszycie ten temat przy rodzinnym stole czy przyjacielskim piwie, radzimy wrzucić na luz. Zamiast kłócić się o słuszność działań tego czy innego decydenta, proponujemy niezobowiązującą zabawę.

Wiadomo nie od dziś, że tak jak politykę należałoby identyfikować z podziałami, tak muzyka to naturalne spoiwo międzyludzkie. Połączmy się więc niezależnie od poglądów politycznych i zastanówmy nad tym, kto z naszych polityków mógłby zająć miejsce w popularnych zespołach rockowych i metalowych. Oto nasze pomysły.

10. Antoni Macierewicz jako lider Muse

Pod względem uwielbienia dla zjawisk paranormalnych i zaangażowania w dopatrywanie się rządowych spisków, Matt Bellamy dorównuje samemu Foxowi Mulderowi. Wokalista jest m.in. zwolennikiem teorii Davida Icke'a na temat konspiracji reptilian, według której rządzący nami politycy to tak naprawdę humanoidalne jaszczurki z kosmosu.

Muzyk wielokrotnie przemycał tego typu wątki do swojej twórczości - wystarczy przyjrzeć się utworom „United States of Eurasia” czy „MK Ultra”. A kto w naszym rządzie jest specjalistą od teorii spiskowych? Kandydat może być tylko jeden..

Muse_Antoni_Macierewicz

9. Piotr Liroy-Marzec w Rage Against the Machine

Ciężko znaleźć dokładnie ten moment, w którym metal został wreszcie w przekonujący sposób związany z rapem. Jedni będą wymieniać Faith No More, inni wskażą skrzyżowanie dróg Anthrax i Public Enemy. Jednak prawdziwie przełomowym i długotrwałym efektem tego połączenia był z pewnością Rage Against the Machine.

Problem w tym, że zespół Zacka de la Rochy - mimo kilkuletniej, koncertowej reaktywacji w 2007 roku - zamilkł już chyba na dobre. Pozostali muzycy doskonale dogadywali się pod szyldem Audioslave, może więc wystarczyłoby znaleźć im nowego lidera? Tak się składa, że mamy od jakiegoś czasu na Wiejskiej pewnego doświadczonego rapera. Do tego równie prekursorskiego na krajowym rynku, co zespół z Tomem Morello...

liroy_ratm

Liroy zapowiedział niegdyś, że chce „wypie*dolić polityków na zbity łeb” - to tylko troszkę inna interpretacja przekazu „Sleep Now in the Fire”...

8. Robert Biedroń jako Rob Halford

Pamiętacie, kiedy w 1998 roku wokalista Judas Priest (wówczas poza zespołem) przyznał się otwarcie do orientacji seksualnej? Wielu fanów podejrzewało to od lat, inni muzycy nazywali to wręcz najsłabiej skrywanym sekretem w historii metalu, jednak by kontrowersje sięgnęły zenitu, trzeba było oficjalnego oświadczenia.

Czy wpłynęło to jakoś na jego zdumiewające zdolności wokalne i zasługi dla muzyki? Oczywiście nie, kilku ortodoksom pewnie zawrzała krew, ale musieli pogodzić się z tym, że ich ulubiony wokalista jest gejem. Prywatne upodobania muzyków nijak nie wpływają na ich uzdolnienie - i tak samo jest w polityce. Robert Biedroń też wzbudza kontrowersje w niektórych środowiskach, co nie przeszkadza mu w zbieraniu wyróżnień za poselską pracowitość i zaradność w roli prezydenta Słupska.

judas_priest_robert_biedron

(żeby nie było wątpliwości: Robert Biedroń żyje)

Aby przełamać już wszystkie tabu, naprawdę chcielibyśmy go zobaczyć wykonującego odsądzany od czci i wiary utwór „Turbo Lover”:

7. Donald Tusk jako Axl Rose

Obiecywał i obiecywał latami, wydawał kolejne miliony dolarów, zapowiadał cuda niewidy... A wyszło „Chinese Democracy”. Czy dotrzymał swoich pięknych słów? Kwestia mocno dyskusyjna. Jakby nie patrzeć, co z tego nie wyszło - wina Axla.

Czemu po prostu nie mógł dogadać się z dawnymi przyjaciółmi i przynieść radość swojej rzeszy zwolenników, która pierwotnie poparła go z takim zaufaniem? Bo to oczywiście wina Axla, że tyle lat czekaliśmy na powrót Guns N' Roses z prawdziwego zdarzenia. Zauważacie jakieś podobieństwa do któregoś polityka? Podpowiemy: też jest rudy...

gnr_donaldtusk

6. Marian Kowalski w Down

Po incydencie na Dimebash 2016 związanym z kontrowersyjnym zachowaniem Phila Anselmo, oczy całego metalowego świata zwróciły się ku wokaliście. Ten początkowo przepraszał, tłumaczył się żartem, ostatecznie jednak zaproponował, że dla dobra kapeli jest w stanie opuścić jej szeregi.

Biorąc pod uwagę cały medialny szum i fakt, że coraz więcej koncertów Down jest odwoływane, wydaje się bardziej niż prawdopodobne, że cała sprawa będzie miała właśnie taki finał. Jeśli muzycy zespołu już powoli myślą o nowym wokaliście, mamy dla nich kandydata. Z pewnością nie pogardzą „silnym człowiekiem na trudne czasy”...

down_marian_kowalski

5. Aleksander Kwaśniewski jako Ozzy Osbourne

Pamiętacie tę historię, kiedy Ozzy Osbourne przez pomyłkę zamiast 144 butelek wina zamówił 144 skrzynki tego trunku? Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że wokalista Black Sabbath swoje w życiu wypił (że o innych substancjach nie wspominamy).

Gdyby - nie daj Cthulhu - muzyk znów zachorował i zespół rozważał odwołanie polskiego koncertu, należałoby szukać zastępstwa pośród naprawdę wytrzymałych zawodników. Kto z polskich polityków mógłby pretendować do takiego miana? Cóż, jeśli nie położyła go choroba filipińska, to chyba i z Black Sabbath dałby radę...

Aleksander_Kwaśniewski_Ozzy

4. Grzegorz Braun jako Varg Vikernes

Nie, nie - nie chodzi nam wcale o palenie kościołów czy morderstwa. Zdajemy sobie sprawę z poglądów toruńskiego polityka. Jako scenarzysta filmu „Arche. Czyste zło” udowodnił już, że ma niebanalną wyobraźnię. A od jakiegoś czasu jeszcze potwierdza, że potrafi też ze świeżym spojrzeniem podejść do... „Gwiezdnych wojen”.

Tłumaczenia czy Yoda był Żydem, dokładna analiza sytuacji społecznej pod rządami Imperium czy też porównanie Hana Solo do żołnierzy wyklętych - sami powiedzcie, czy to się Wam z kimś nie kojarzy? Kimś, kto przekonywał nas niedawno, że Obama i Putin są jak Saruman i Sauron?

braun_varg

3. Janusz Korwin-Mikke w Laibachu

Teledyski w faszystowskich mundurach kręcone na terenie hipermarketu, przerabianie mainstreamowych przebojów z radia na marszowe hymny i industrialną siekę, koncerty w Korei Północnej (sic!)... Nawet na scenie muzycznej ciężko znaleźć odpowiednik słoweńskiej grupy Laibach. Zespół ma swoje ambasady, wydaje własne paszporty, a nawet twierdzi, że stworzył bezterytorialne państwo.

Niby całkiem politycznie, ale który poważny człowiek w sejmie odważyłby się na takie szaleństwa? Cóż, mamy takiego kandydata...

laibach_mikke

2. Krystyna Pawłowicz w Nightwish

Żeby nie było, że ograniczamy się tylko do panów - przecież kobiet też w świecie rocka i metalu nie brakuje. Do zespołów, które w ostatnich latach najczęściej zmieniają wokalistki, można zaliczyć fiński Nightwish. Tarja Turunen, Anette Olzon... A co jeśli zespół zapragnie przed polskim koncertem wymienić i Floor Jansen?

W takim wypadku potrzebna by była silna kobieta o zdecydowanych poglądach, która nie będzie się bała mowy nienawiści w Internecie. Macie już pomysł?

Nightwish_Pawlowicz

1. Paweł Kukiz jako Paweł Kukiz

A gdyby tak rozejrzeć się po polskich wykonawcach rockowych? Mamy już w sejmie jednego muzyka, który wcale nie musiałby naśladować nikogo z Zachodu. Paweł Kukiz spokojnie mógłby w każdej chwili zastąpić... samego siebie. Sprawę tę jednak utrudniają mu problemy z wytwórnią płytową.

Zamiast powoływać do życia nowe Piersi czy kontynuować współpracę z Janem Borysewiczem, osobiście marzyłaby się nam reaktywacja grupy Aya RL w oryginalnym składzie. Niestety, chyba kilka naszych propozycji wspomnianych wyżej ma większe szanse na zrealizowanie.

Jakimi jeszcze polskimi politykami zastąpilibyście muzyków rockowych i metalowych?

Jakub Gańko
Tagi: Duperele