05.11.2015 11:55

Polscy więźniowie grają rocka

„Mój Anioł Stróż” - tak nazywa się pierwszy album grupy Paragraf 64, stworzony przez więźniów z polskiego zakładu karnego. Poznajcie historię muzyków.

Polscy więźniowie grają rocka
foto: kadr z wideo

Debiutancki krążek trafił już do sprzedaży. Można go kupić m.in. na stronie Fundacji Sławek, wspierającej osoby przebywające w zakładach karnych. Album udało się wydać dzięki funduszom muzyków, akcji crowdfundingowej, przeprowadzonej w internecie oraz wsparciu fundacji. Producentem muzycznym projektu jest Janusz „Yanina” Iwański.

Pierwszy singiel z płyty to utwór „Mój Anioł Stróż”.

Muzycy tworzą również teledyski do swoich kawałków. Większość z nich powstaje na terenie zakładu karnego.

Zespół tworzą wokalista i gitarzysta Maciej J. „Święty”, raper Adrian S. „Ryjek”, basista Mariusz S. „Kiler”, perkusista Andrzej K. „Dziki” i Mariusz O. „Żyleta”. Grupa powstała w Zakładzie Karnym numer 2 w Strzelcach Opolskich i w obecnym składzie istnieje od lipca 2013 roku. Paragraf 64, od którego nazwę zaczerpnęła kapela, w Kodeksie Karnym dotyczy pojęcia „recydywy”.

Zobaczcie, jak wygląda płyta oraz książeczka do niej dołączona.

Grupa dwukrotnie wygrała w 2013 roku i 2014 roku Ogólnopolski Przegląd Zespołów Więziennych organizowany przez ZK Wojkowice. Na płycie znalazło się 13 utworów, w tym tytułowy „Mój Anioł Stróż”.

Tracklista:

 1. Deja Vu
 2. Niewytłumaczalność
 3. Zaćmienie
 4. Perła Życia
 5. Cel
 6. Gdyby Ona Była
 7. Po Prostu Sen
 8. XIII I Los
 9. Tyle Pięknych Słów
 10. Tuż Tuż
 11. Mój Anioł Stróż
 12. Bitwa
 13. Śmierć

Muzycy piszą na swoim fanpage'u, że chcą być przykładem dla młodzieży, która nie wie dokąd iść. Zależy im również na nakłonieniu innych więźniów do artystycznego działania.

"

Głównym celem twórczości Paragraf 64 jest to, by pokazać ludziom, że nawet siedząc w cieniu krat można robić coś, co jest warte żeby wyszło poza te kraty. Zdając sobie sprawę, że o więźniach myśli się stereotypowo - tylko źle,. Wierzymy, że dzięki tej płycie choć część ludzi zmieni o nich zdanie! "

Co sądzicie o twórczości zespołu Paragraf 64?

Justyna Kierzkowska
Tagi: Rock News