Polski zespół nagrał mashup utworów Nirvany i Boba Dylana

Maciej Koprowicz
13.04.2018 14:14
Polski zespół nagrał mashup utworów Nirvany i Boba Dylana Fot. kadr z wideo

Co się stanie, gdy „Smells Like Teen Spirit” spotka się z „All Along The Watchtower”? Sprawdził to zespół Unfortunate Sons.

Do naszych ulubionych muzycznych żartów w internecie należą mashupy, czyli połączenia dwóch lub więcej znanych kawałków w jeden spójny utwór. Najczęściej polega to na wzięciu linii wokalnej z jednej piosenki i podkładu muzycznego z innej. O tym, czy będą do siebie pasować, może zdecydować podobne tempo, rytm, bądź zbliżona melodia. Stworzenie dobrego mashupu to prawdziwa sztuka – trzeba mieć świetną intuicję, by wyczuć, czy dwa znane wszystkim kawałki mogą razem zadziałać.

Równie ciekawy efekt, co w przypadku połączenia śladów z oryginalnych nagrań powstaje wtedy, gdy artysta nagrywa mashup w formie covera – w zupełnie nowym nagraniu łączy elementy dwóch słynnych piosenek. Zespół Unfortunate Sons z Wrocławia, który za kilka tygodni wyda debiutanckie EP, na bazie „Smells Like Teen Spirit” Nirvany i „All Along The Watchtower” Boba Dylana stworzył „Smells Like The Watchtower”. Z utworu noblisty pochodzi tekst i linia wokalna, za to tło muzyczne jest już zdecydowanie grunge’owe, a słowa „hello, hello, how low?” rozpozna każdy fan brzmień z Seattle. Posłuchajcie sami – naszym zdaniem efekt jest znakomity.

Najlepsze mashupy muzyczne

W internecie można znaleźć wiele zaskakujących muzycznych połączeń, na przykład „Look What You Made Me Do” Taylor Swift i „Schism” Toola,  „Fascination Street” The Cure i „It’s No Good” Depeche Mode, „I Will Survive” Glorii Gaynor i „One” Metalliki, „Still Breathing” Green Day i „Let It Be” The Beatles oraz „I Can’t Dance” Genesis i „Rasputina” Boney M.  Powstają także mashupowe albumy – niedawno francuski twórca połączył ze sobą różne utwory Josha Homme’a z Queens Of The Stone Age i El-P z Run The Jewels. Niektórzy znani wykonawcy wykonują mashupy na żywo - Wolf Alice zagrał miks „Boys” Charli XCX i „Boys Don’t Cry” The Cure, a Foo Fighters ożenili „Jump” Van Halen z „Imagine” Johna Lennona.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.