13.04.2018 14:14

Polski zespół nagrał mashup utworów Nirvany i Boba Dylana

Co się stanie, gdy „Smells Like Teen Spirit” spotka się z „All Along The Watchtower”? Sprawdził to zespół Unfortunate Sons.

Polski zespół nagrał mashup utworów Nirvany i Boba Dylana
foto: kadr z wideo

Do naszych ulubionych muzycznych żartów w internecie należą mashupy, czyli połączenia dwóch lub więcej znanych kawałków w jeden spójny utwór. Najczęściej polega to na wzięciu linii wokalnej z jednej piosenki i podkładu muzycznego z innej. O tym, czy będą do siebie pasować, może zdecydować podobne tempo, rytm, bądź zbliżona melodia. Stworzenie dobrego mashupu to prawdziwa sztuka – trzeba mieć świetną intuicję, by wyczuć, czy dwa znane wszystkim kawałki mogą razem zadziałać.

Równie ciekawy efekt, co w przypadku połączenia śladów z oryginalnych nagrań powstaje wtedy, gdy artysta nagrywa mashup w formie covera – w zupełnie nowym nagraniu łączy elementy dwóch słynnych piosenek. Zespół Unfortunate Sons z Wrocławia, który za kilka tygodni wyda debiutanckie EP, na bazie „Smells Like Teen Spirit” Nirvany i „All Along The Watchtower” Boba Dylana stworzył „Smells Like The Watchtower”. Z utworu noblisty pochodzi tekst i linia wokalna, za to tło muzyczne jest już zdecydowanie grunge’owe, a słowa „hello, hello, how low?” rozpozna każdy fan brzmień z Seattle. Posłuchajcie sami – naszym zdaniem efekt jest znakomity.

Najlepsze mashupy muzyczne

W internecie można znaleźć wiele zaskakujących muzycznych połączeń, na przykład „Look What You Made Me Do” Taylor Swift i „Schism” Toola,  „Fascination Street” The Cure i „It’s No Good” Depeche Mode, „I Will Survive” Glorii Gaynor i „One” Metalliki, „Still Breathing” Green Day i „Let It Be” The Beatles oraz „I Can’t Dance” Genesis i „Rasputina” Boney M.  Powstają także mashupowe albumy – niedawno francuski twórca połączył ze sobą różne utwory Josha Homme’a z Queens Of The Stone Age i El-P z Run The Jewels. Niektórzy znani wykonawcy wykonują mashupy na żywo - Wolf Alice zagrał miks „Boys” Charli XCX i „Boys Don’t Cry” The Cure, a Foo Fighters ożenili „Jump” Van Halen z „Imagine” Johna Lennona.

Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele Bob Dylan Nirvana