07.01.2019 10:34

Polski zespół nagrał utwór o pedofilii w Kościele. "Problem dotknął nas osobiście"

Warszawski duet stworzył utwór dotyczący trudnego tematu pedofilii w polskich Kościele.

Piosenka o pedofilii w kościele
foto: kadr z wideo

Boys With Toys to duet z Warszawy, który obraca się w elektronicznych klimatach. Marek Komarnicki i Tomasz Czekalski zaprezentowali właśnie singiel z debiutanckiej EP-ki. Premiera utworu "#kidstoo" przypadła 6 stycznia 2019, czyli w Święto Trzech Króli i nie był to przypadek, bowiem utwór Boys With Toys dotyczy Kościoła i przypadków molestowania dzieci przez księży.

Polski zespół nagrał utwór o pedofilii w kościele

Zespół udostępniając utwór, tak skomentował trudną tematykę singla:

"

Utwór "#kidstoo" to nasza wypowiedź na temat hipokryzji niektórych członków instytucji, która rości sobie prawo do bycia autorytetem moralnym, jednocześnie ukrywając przestępców seksualnych w swoich szeregach i pozostaje głucha na krzyk ofiar. Problem pedofilii dotknął nas osobiście, stąd potrzeba naszej artystycznej wypowiedzi. "

Do piosenki Boys With Toys powstał teledysk w reżyserii Artura Marchlewskiego i Tomasza Czekalskiego. Akcja klipu dzieje się w opuszczonym kościele, widz poznaje historię księdza oraz małej dziewczynki. Muzycznie utwór powinien przypaść do gustu fanom brzmień w stylu Depeche Mode.

Posłuchajcie, jak prezentuje się piosenka Boys With Toys dotycząca pedofilii w kościele:

Serwis Antyradio.pl skontaktował się z Markiem Komarnickim, który zdradził dlaczego zdecydował się na taką tematykę utworu:

"

Pedofilia dotknęła moja bliską osobę, członka najbliższej rodziny, z którym jestem mocno zżyty. Osoba ta długo ukrywała co się działo. Gdy zaczęła o tym mówić, część rodziny uwierzyła, a cześć zatkała uszy i zakryła oczy. Człowiek, który to zrobił nie jest księdzem, ale osobą zaufaną. Nie poniesie kary, bo dowodów nie ma wystarczających, a ofiara chce zapomnieć i żyć już jako dorosła kobieta swoim życiem. Do dziś ona i jej najbliżsi niosą ten ciężar. Czujemy się współodpowiedzialni. Nie zauważyliśmy  w porę, a dziecko nie potrafi wytłumaczyć czegoś niezrozumiałego i tak okrutnego. "

Marek Komarnicki opowiedział również o współpracy z Tomaszem Czekalskim:

"

Utwór powstał w październiku 2018, napisałem go z moim przyjacielem, z którym tworzymy BoysWithToys. Wiele z nim rozmawiałem na ten temat. Pomógł mi pisać tekst i ubrał go również w przejmująca muzykę. Ostatecznie to ON zaśpiewał, bo mi stało to ością w gardle. Zagrałem natomiast księdza pedofila w teledysku, najlepiej jak potrafię. Ten ksiądz symbolizuje dla mnie wilka w owczej skórze, kimś takim okazał się człowiek, który skrzywdził mi bliską osobę. "

Duet zdaje sobie sprawę, że temat jest gorący, a wpływ na powstanie piosenki miał m.in. film "Kler" oraz informacje na temat przypadków molestowania przez księdza Jankowskiego. Boys With Toys poprzez swój utwór chce nagłośnić sprawę:

"

Mam nadzieję, że będzie to cegiełka do tego, by ludzie otworzyli oczy. Przyglądali się dokładnie temu, co dzieje się wokoło ich pociech i co najważniejsze - usłyszeli, co dzieci chcą nam powiedzieć. Czasem chcą wykrzyczeć coś czego nie ma w ich słowniku i sferach pojmowania. "

Film o pedofilii w Kościele 

Wciąż jest głośno o zjawisku pedofilii w kościele. Do wywołania dyskusji przyczynił się m.in. wcześniej wspomniany film Wojciecha Smarzowskiego "Kler". Tematem zajął się również dziennikarz Tomasz Sekielski, który postanowił stworzyć dokument opowiadający o walce polskiego Kościoła z księżmi pedofilami. 

Przedsięwzięcie jest finansowane z niezależnych środków, bo mainstreamowe media nie chciały podjąć współpracy z dziennikarzem. Sekielski postanowił sam zebrać potrzebne środki. Na razie nie wiadomo, kiedy film ujrzy światło dzienne, pewne jest jednak to, że będziemy mogli go obejrzeć za darmo w Internecie.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News