21.11.2018 16:02

Polskie zespoły metalowe, którym udało się trafić na listę Billboard

Polskie zespoły na liście Billboardu to rzadkość. W zestawieniu pojawiło się niewielu wykonawców z naszego kraju, a przeważają wśród nich reprezentanci sceny metalowej.

Decapitated Vader Behemoth
foteo: kadr z wideo

Amerykański tygodnik "Billboard" prowadzi szereg list przebojów, które stały się wyznacznikiem popularności muzyki przeróżnych gatunków na całym świecie. Rankingi prowadzone są na podstawie danych o słuchalności radiowej danego zespołu, albumu lub utworu, wyników cyfrowej sprzedaży oraz odtworzeń w serwisach streamingowych takich jak YouTube czy Spotify. W Polsce istnieje niewielu artystów, którym udało znaleźć się na liście. Co ciekawe, większość z nich to reprezentanci naszej rodzimej ekstremy.

Polskie zespoły metalowe na liście Billboard

1. Behemoth

Behemoth, jedna z najpopularniejszych polskich formacji za granicą, zadebiutowała na liście Billboardu już w 2007 roku. Wówczas płyta zespołu "The Apostasy" zadebiutowała na 149. miejscu listy 200 najlepiej sprzedających się albumów w Stanach Zjednoczonych. Od tamtej pory było już tylko lepiej. Dwa lata później zespół wydał krążek "Evangelion", który dotarł do 56. miejsca tego samego zestawienia i utrzymał się na nim przez 3 tygodnie. Na trzeci sukces tego rodzaju ekipa Nergala czekała do 2014 roku, kiedy to ich przedostatniemu albumowi "The Satanist" udało się znaleźć w pierwszej pięćdziesiątce listy na 34. pozycji. Jeszcze świeży sukces Behemotha na Billboardzie to wydany 5 października 2018 roku "I Loved You At Your Darkest”, który znalazł się na 19. miejscu zestawienia. 

2. Vader

Kolejna death metalowa grupa, która pojawiła się w zestawieniach Billboardu to Vader. Co prawda formacja nie dotarła na prestiżową listę "Billboard 200", jednak dwa albumy znalazły się w rankingu nazwanym przez tygodnik "Billboard Hard Rock Albums". Dziewiąty album studyjny formacji "Welcome to the Morbid Reich" z 2011 roku pojawił się na 25. miejscu listy. Z kolei ostatnie wydawnictwo Vadera, "The Empire" odnotował 21. pozycję tego samego zestawienia.

3. Decapitated

Wielką trójkę najpopularniejszych za granicą reprezentantów polskiej ekstremy zamyka stworzona w 1996 roku grupa Decapitated. Ich album "Blood Mantra" z 2014 roku trafił na 49. miejsce listy Billboardu "Top Rock Albums". Z kolei wydany 7 lipca 2017 roku "Anticult" zadebiutował na 2. pozycji listy "Top New Artist/Heatseekers" tygodnika.

W rankingach Billboardu pojawili się także polscy reprezentanci muzyki jazzowej - Marcin Wasilewski Trio (w zestawieniu Jazz Album Chart), formacja Kamila Bednarka - StarGuardMuffin (Uncharted) oraz piosenkarka Margaret z utworem "Cool Me Down" (Twitter Emerging Artists).

Joanna Chojnacka
Tagi: Rock News Behemoth Vader Decapitated