Pomnik Davida Bowiego został zniszczony po dwóch dniach od odsłonięcia

Maciej Koprowicz
27.03.2018 16:12
Pomnik Davida Bowiego został zniszczony po dwóch dniach od odsłonięcia Fot. Barry Schultz/Sunshine/EAST NEWS

Pierwsza na świecie statua Davida Bowiego została zdewastowana zaledwie kilka dni po uroczystej prezentacji.

25 marca 2018 w angielskim Aylesbury odsłonięto rzeźbę dłuta Andrew Sinclaira, przedstawiającą różne sceniczne wcielenia Davida Bowiego. To pierwszy na świecie taki pomnik zmarłego w 2016 muzyka. Wybór miejsca nie był przypadkowy – to właśnie w Aylesbury 29 stycznia 1972 po raz pierwszy wokalista wystąpił w roli Ziggy’ego Stardusta, kosmity z Marsa, który postanowił zostać gwiazdą rocka. Rok wcześniej w tym samym mieście miała miejsce premiera czwartego albumu studyjnego Davida, „Hunky Dory”.

Lokalna społeczność Aylesbury jest bardzo dumna ze swoich powiązań z legendarnym wokalistą – padł nawet pomysł zmiany nazwy miejscowości na Aylesbowie. Niestety, najwyraźniej nie wszyscy mieszkańcy podzielają miłość do artysty – a raczej nie wszyscy uznali, że jego statua jest potrzebna.

Pomnik Davida Bowiego w Anglii zdewastowany

W ciągu 48 godzin od uroczystego odsłonięcia pomnika został on pomazany przez wandali sprayem. Nieznani sprawcy napisali: „Feed the homeless first” (Nakarmcie najpierw bezdomnych) i „RIP DB”.

Najwyraźniej wandale uznali, że statua została sfinansowana ze środków miasta Aylesbury. Nie jest to prawdą – 100 tysięcy funtów, bo tyle kosztował pomnik, zostało zebrane metodą crowdfundingu. Zastępca burmistrza Aylesbury, Mark Willis skomentował:

Chcę podkreślić, że na statuę poszło z publicznych pieniędzy dokładnie 0 funtów.

Pomnik ma zostać przywrócony do poprzedniego stanu w ciągu kilku najbliższych dni.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.