16.09.2015 12:02

Porsche Janis Joplin trafi pod młotek

Słynny samochód, którym artystka jeździła w latach 60. ubiegłego wieku znajdzie się na licytacji. Ile trzeba będzie dać za psychodeliczne auto, żeby pojechać nim do domu?

Porsche Janis Joplin trafi pod młotek
foto: DARIN SCHNABEL/ East News

Samochód artystki to kolorowy kabriolet Porsche 365 z 1965 roku. Janis Joplin kupiła go w sierpniu 1968 roku i jeździła nim aż do swojej śmierci w 1970 roku.

Licytacja odbędzie się 10 grudnia 2015 roku w domu aukcyjnym Sotheby's w Nowym Jorku. Na sprzedanie pamiątki po piosenkarce zdecydowała się rodzina. Organizatorzy aukcji zakładają, że samochód może zostać sprzedany nawet za 400 tysięcy dolarów.

Rock and Roll Hall of Fame w 2013 roku nagrał wideo o historii wyjątkowego samochodu Janis Joplin. Artystka zapłaciła za Porsche 45 tysięcy dolarów a kupiła je od sprzedawcy z Beverly Hills. Początkowo auto było w kremowym kolorze, ale Joplin poprosiła swojego przyjaciela Dave'a Richardsa, aby je przemalował. To właśnie on jest autorem m.in. grafiki przedstawiającej Janis i członków Big Brother & the Holding Company.

Grafika na samochodzie

Samochód został też skradziony przez jednego z fanów, który przemalował go na szaro. Artystce udało się jednak znaleźć sklep, w którym przywrócono psychodeliczne malunki.

Po śmierci artystki rodzina przekazała Porsche menedżerowi Joplin, Albertowi Grossmanowi, który ponownie zwrócił je w 1973 roku. Od tej pory samochód był już kilkukrotnie odnawiany. 

Dom Sotheby's znany jest z aukcji pamiątek po znanych muzykach. Niedawno w tym domu aukcyjnym można było wylicytować pierwszy kontrakt Beatlesów zawarty z managerem Brianem Epsteinem w 1962 roku.

Justyna Kierzkowska
Tagi: Rock News Janis Joplin