22.06.2016 09:29

Posłuchaj 2 niepublikowanych utworów Nirvany

Archiwa zespołu nie przestają zaskakiwać nawet po tylu latach od śmierci Kurta Cobaina. Wypłynęły kolejne nieznane kawałki twórców „Smells Like Teen Spirit”.

Posłuchaj 2 niepublikowanych utworów Nirvany
foto: East News

Wydawałoby się, że twórczość Nirvany została już przejrzana na wszystkie możliwe sposoby, a kompleksowe opracowania w stylu „Sliver: The Best of the Box” czy „With the Lights Out” pokazały światu wszystkie niepublikowane wersje jej kawałków, jakie kiedykolwiek zostały zarejestrowane. Jednak już wydany w zeszłym roku „Montage Of Heck: The Home Recordings” pokazał, że wciąż nie wszystko wyszło na światło dzienne...

Tym razem niepublikowany materiał poznaliśmy dzięki jednemu z fanów, który nabył na aukcji internetowej oryginalną taśmę z nagraniami dokonanymi w Pachyderm Studios w Minnesocie, gdzie Nirvana zarejestrowała płytę „In Utero”. Sesje te były publikowane już w formie wielu nieoficjalnych wydawnictw. Jednak rzeczona kompilacja z 15 lutego 1993 roku zawiera kilka rarytasów.

Poniżej posłuchacie dwóch z nich w postaci kawałka „Lullaby” i instrumentalnej demówki Dave'a Grohla:

„Lullaby” nie sprawdziłby się raczej w roli tytułowej kołysanki - chyba że komuś zależy na nocy z męczącymi koszmarami. Prędzej widzielibyśmy go na ścieżce dźwiękowej awangardowego horroru. Według spekulacji fanów porażające partie perkusji może wykonywać w tym nagraniu sam Kurt Cobain.

Z kolei etatowy perkusista Nirvany, Dave Grohl, odpowiada za wszystkie instrumenty w drugim nieznanym kawałku. W gitarowym jazgocie można już upatrywać jakichś zalążków stylu Foo Fighters. Cała kompozycja zaś budzi skojarzenia z dobrze nam znanym „Scentless Apprentice”.

Co jeszcze znalazło się na archiwalnym zestawie nagrań z Pachyderm Studios?

Setlista:

  1. Dumb
  2. Dumb (Instrumental)
  3. Dave Solo
  4. Marigold (Instrumental)
  5. Marigold (Instrumental)
  6. Marigold (With Cello)
  7. Lullaby (Instrumental)

Jak widać pozostałe pozycje to mniej znane wersje utworów „Dumb” i „Marigold”. Pierwszą doskonale znamy ze studyjnej wersji, która trafiła na „In Utero”, druga funkcjonowała jako b-side singla „Heart-Shaped Box” i pojawiła się na licznych kompilacjach. Szczególnie ciekawie prezentuje się wersja z udziałem Kery Schaley na wiolonczeli.

Chcecie więcej? Być może nie słyszeliście jeszcze wszystkich 14 nieznanych alternatywnych miksów i demówek, o których pisaliśmy w sierpniu 2015 roku. Mamy też dla Was 8-minutowy zapis jammowania muzyków pt. „E-Coli”.

Co sądzicie o tych kawałkach Nirvany?

Jakub Gańko
Tagi: Rock News Nirvana