18.04.2017 14:04

Posłuchaj 3 niepublikowanych dem Green Day z okresu „Dookie”

Możemy cofnąć się do czasu wielkiego sukcesu komercyjnego zespołu i posłuchać trzech nieznanych wcześniej wersji utworów z tamtego okresu.

Posłuchaj 3 niepublikowanych dem Green Day z okresu „Dookie”
foto: kadr z wideo

Dziś ciężko w to uwierzyć, ale był taki czas, kiedy nazwisko Billie Joe Armstrong niewiele komukolwiek mówiło. Przepustką do sukcesu okazał się dla Green Daya dopiero trzeci album, pamiętny „Dookie” z 1994 roku. Płyta została nagrodzona Grammy i osiągnęła status diamentowej płyty w Stanach Zjednoczonych. Jej nakładu nie pobił nawet późniejszy „American Idiot”...

Jeśli tęsknicie do tamtych czasów, mamy wspaniałą okazję, by do nich powrócić. Wszystko za sprawą niepublikowanej wcześniej demówki, która przedostała się do internetu. Dzięki niej możemy dziś wszyscy na własne uszy posłuchać trzech nieznanych wcześniej, wczesnych wersji kawałków.

Pierwszy z nich to „J.A.R.”, który trafił na ścieżkę dźwiękową filmu „Angus” Patricka Reada Johnsona, a później znalazł się na składance „International Superhits!”. Kolejny to doskonale znany z „Dookie” „Having A Blast”, a ostatni to „Don’t Wanna Fall In Love”, który poznaliśmy w 2002 roku dzięki kompilacji „Shenanigans”.

Materiał, który mamy okazję teraz poznać, pochodzi z sesji nagraniowych z lat 1992-1993. Pomimo pozostawiającej sporo do życzenia jakości, daje pewien wgląd w ówczesny sposób pracy zespołu i ukazuje ewolucję jego kawałków.

Nagrania znajdziecie poniżej:

Tymczasem w 2016 roku Green Day wydał dwunastą płytę pod tytułem „Revolution Radio”, która ukazała się 7 października 2016. Kapela promowała ten album teledyskami do „Bang Bang” oraz „Still Breathing”. Starsi fani mogli zadowolić się zestawem kaset ze starymi albumami (razem z gustownym boomboxem).

Jakub Gańko
Tagi: Duperele Green Day