22.02.2016 10:26

Posłuchaj Dimebaga Darrella grającego Satrianiego

Gitarzysta wykonywał pod koniec lat osiemdziesiątych na koncertach Pantery utwór słynnego wirtuoza. Zobaczcie archiwalne nagranie.

Posłuchaj Dimebaga Darrella grającego Satrianiego
foto: April Ashford-Forsythe, CC BY 2.0 + Shape Prior, CC BY-SA 3.0

Historia rocka zna różne przypadki metamorfoz. Jednym z najczęściej przywoływanych jest Pantera - założona pierwotnie jako typowa dla lat osiemdziesiątych grupa glammetalowa. Muzykom bliżej było do Kiss czy Van Halen i wystarczy spojrzeć na okładki ich pierwszych płyt, by zachodzić w głowę, w jaki sposób wyrośli z nich ojcowie groove metalu.

Okazuje się jednak, że już wtedy Dimebag Darrell miał najlepsze gitarowe wzorce i zupełnie od niechcenia potrafił na koncercie przed własną solówką zagrać cover Satrianiego. Kompozycje tego mistrza gitary stanowiłyby pewnie problem dla niejednego glammetalowego muzyka. Instrumentalista występujący wówczas jeszcze pod pseudonimem Diamond Darrell bez większego wysiłku wplótł utwór „Crushing Day” w swój repertuar - w trakcie tej samej trasy wykonywał również fragment kompozycji „Echo”.

Archiwalne nagranie takiego wykonania znajdziecie poniżej:

Kawałek zarejestrowano podczas koncertu w 1988 roku. Dla Pantery był to już schyłkowy moment „obciachowego okresu”: grupa była po wydaniu czwartego krążka, „Power Metal”, na którym po raz pierwszy zaśpiewał Phil Anselmo i wskazywał ostrzejszy kierunek w karierze zespołu. Dwa lata później na rynek trafiła przełomowa płyta „Cowboys from Hell”, po której nic nie było takie samo...

Darrell już wówczas wiedział, u kogo podpatrywać gitarowe sztuczki. Utwór „Crushing Day” pochodzi z drugiego albumu Satrianiego, „Surfing with the Alien” z 1987 roku. Kawałek został wykorzystany w filmie „Dwoje do pary”, a cały album cieszył się dużym powodzeniem. To do dziś jedyny krążek instrumentalisty, który zyskał status platynowej płyty, utrzymując się na liście Billboardu przez 75 tygodni.

Porównajcie sobie wykonanie Dimebaga z oryginalną wersją tego utworu.

Oprócz wyjątkowych umiejętności wykonawczych, Dimebag Darrell zasłynął też w metalowym świecie jako dusza towarzystwa. Sprawdźcie, jak wspomina go Scott Ian z Anthrax. Jeśli macie ochotę na nietypową wersję Pantery, polecamy utwór „Cowboys From Hell” wykonany na... ukulele.

Jak Wam się podoba Satriani w wersji Dimebaga?

Jakub Gańko
Tagi: Duperele Dimebag Darrell