Posłuchaj mashupu „Ritual” Ghosta i „(Don’t Fear) The Reaper” Blue Öyster Cult

Maciej Koprowicz
16.04.2018 16:14
Posłuchaj mashupu „Ritual” Ghosta i „(Don’t Fear) The Reaper” Blue Öyster Cult Fot. kadr z wideo

Youtuber YepImTheToaster połączył utwór z debiutanckiej płyty Ghosta z jednym z największych rockowych przebojów lat 70. 

„Ritual”, pochodzący z debiutanckiego albumu zespołu Ghost „Opus Eponymous” z 2010 roku to jeden z najbardziej znanych kawałków zamaskowanej grupy Tobiasa Forgego. Cóż, ortodoksyjni metalowcy pewnie kręcą nosem na tego typu brzmienie w wykonaniu zespołu teoretycznie zaliczanego do metalu. Ale całej reszcie to nie przeszkadza – „Ritual” to po prostu kawał fajnego hard rocka w stylu lat 70.

Youtuberowi o nicku YepImTheToaster brzmienie utworu Ghosta skojarzyło się z piosenkami ogromnie popularnego w tamtej dekadzie hardrockowo-psychodelicznego zespołu Blue Öyster Cult, a szczególnie jej sztandarowym przebojem z 1976 roku. Nawet jego tematyka pasowałaby do „mrocznego” wizerunku Szwedów - „(Don’t Fear) The Reaper” z albumu „Agents Of Fortune” z 1976 to przecież jeden z najsłynniejszych utworów w historii rocka na temat śmierci.

Pewne podobieństwa pomiędzy „Ritual” i „(Don’t Fear) The Reaper” zaowocowały mashupem, czyli połączeniem elementów tych dwóch utworów w zupełnie nową piosenkę - „(Don't Fear The) Ritual”. Posłuchajcie, co wynikło z zestawienia Ghosta i Blue Öyster Cult:

Ghost „Prequelle”- nowy album

1 czerwca 2018 ukaże się czwarty album Ghosta, zatytułowany „Prequelle”. Płytę promuje utwór „Rats”. W teledysku do tej piosenki możemy zobaczyć nową postać, w którą wciela się Tobias Forge – na czele Kościoła Ghosta stoi teraz niejaki Cardinal Copia.

Najlepsze mashupy muzyczne

W sieci można znaleźć wiele innych zaskakująco udanych muzycznych fuzji, na przykład „Look What You Made Me Do” Taylor Swift i „Schism” Toola,  „Fascination Street” The Cure i „It’s No Good” Depeche Mode, „I Will Survive” Glorii Gaynor i „One” Metalliki, „Still Breathing” Green Day i „Let It Be” The Beatles oraz „I Can’t Dance” Genesis i „Rasputina” Boney M.  Powstają nawet całe mashupowe albumy – niedawno francuski twórca połączył ze sobą różne utwory Josha Homme’a z Queens Of The Stone Age i El-P z Run The Jewels. Niektórzy znani wykonawcy także lubią bawić się konwencją mashupu i wykonują je na żywo - Wolf Alice zagrał miks „Boys” Charli XCX i „Boys Don’t Cry” The Cure, a Foo Fighters ożenili „Jump” Van Halen z „Imagine” Johna Lennona. Interesujące mashupy powstają również w Polsce – wrocławski zespół Unfortunate Sons nagrał mashup „Smells Like Teen Spirit” Nirvany i „All Along The Watchtower” Boba Dylana.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.