17.10.2018 14:51

Posłuchaj metalowej składanki, która „pokazuje środkowy palec” rasistom

Składanka The Worldwide Organization of Metalheads Against Nazis jest wypełniona po brzegi antynazistowskimi metalowymi utworami.

Metalowa składanka z antyrasistowskimi utworami
foto: shutterstock.com

Historia zna niejedną opowieść o tym, jak artyści chcieli użyć muzyki do siania nienawiści, czyniąc z niej narzędzie propagowania konkretnych ideologii. Niejednokrotnie mówi się o kontrowersyjnych metalowych zespołach, które mają do czynienia z nazistowską ideologię. Całe szczęście sporo metalowych muzyków pokazuje środkowy palec takim zachowaniom.

Metalowa składanka z antynazistowskimi utworami

Brytyjska wytwórnia Blackened Death postanowiła stworzyć projekt wypełniony po brzegi muzyką metalową. Na składance The Worldwide Organization of Metalheads Against Nazis (W.O.M.A.N.) znajdują się piosenki, które sprzeciwiają się uprzedzeniom.

Na składance znajdziemy 44 antynazistowskie utwory takich grup, jak Ghoul, Jucifer, czy Void Ritual. Dochód z wydawnictwa zostanie przeznaczony na rzecz organizacji pozarządowej Lekarze bez Granic, która, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na pomocy lekarskiej dla potrzebujących, bez względu na granice państwowe.

Organizatorzy tak opisują swój projekt:

"

Metal to muzyka, która wiąże się z wolnością w społeczeństwie. Muzyka jest dla nas wszystkich. Jesteśmy mężczyznami, kobietami, transseksualistami. Jesteśmy chrześcijanami, muzułmanami, żydami i ateistami. Są wśród nas ludzie z całego świata. Jesteśmy homoseksualistami, heteroseksualistami, panseksualistami. Jesteśmy wolni i walczymy o wolność. "

Metal jest dla wszystkich i o tym właśnie mówią utwory na składance Worldwide Organization of Metalheads Against Nazis. Posłuchajcie tego wydawnictwa:

Rasizm w metalu

Głośną sprawą był incydent, gdy Phil Anselmo na jednym z koncertów po wykonaniu utworu „Walk” wyciągnął rękę w nazistowskim pozdrowieniu i wykrzyknął „White power”. Muzyk został przez wielu artystów skrytykowany, m.in. przez Robba Flynna z Machine Head.

Według badań Karla Spracklena, folkmetalowcy poprzez swoje teksty, ale też i wygląd sceniczny odnoszący się do mitów i opowieści o wojownikach, przywołują struktury, w których biały europejski mężczyzna był kimś najwyższym. Zdaniem profesora prowadzi to do promowania idei narodowościowych, czy rasistowskich oraz seksistowskich.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News