Posłuchaj ostatniego utworu, jaki Kurt Cobain wykonał na scenie. Nirvana nigdy więcej już nie zagrała

02.03.2021 17:18
Kurt Cobain Fot. EAST NEWS

1 marca 1994 roku Nirvana zagrała swój ostatni koncert w Monachium. To tam Kurt Cobain zaśpiewał publicznie ostatni raz.

Pewnie każdy fan Nirvany urodzony w nowym tysiącleciu oddałby wiele, żeby zobaczyć swoją ulubioną kapelę na żywo. Niestety nie będzie to już nigdy możliwe. Bez wokalisty i lidera grupy, Kurta Cobaina zespół nie kontynuował działalności, a w marcu 1994 roku zagrał ostatni koncert.

1 marca 2021 roku minęło dokładnie 27 lat od ostatniego występu Nirvany na żywo w legendarnym składzie z Kurtem Cobainem. Muzycy pojawili się na scenie w niemieckim Monachium, gdzie artysta świadomie lub nie pożegnał się z publicznością.

Polecamy

Co ciekawe, jak czytamy na loudersound.com, kilka dni wcześniej, gdy zespół przebywał w Słowenii, Cobain ironizował na temat trasy. Muzyk był zmęczony tourne i spytał, czy może się od niego odciąć. Usłyszał jednak, że Nirvana straciłaby przez to dziesiątki tysięcy dolarów i nie ma takiej możliwości. Cobain miał wówczas powiedzieć:

Gdyby ktoś umarł, dalej musielibyśmy grać te koncerty?

Koledzy z zespołu równie złośliwie odpowiedzieli mu rzekomo, że wyłącznie śmierć byłaby dla nich jedynym akceptowalnym powodem rezygnacji z koncertów. Nie zdawali sobie wówczas sprawy, że wkrótce faktycznie zagrają razem po raz ostatni.

Kurt Cobain ostatni raz na scenie z Nirvaną

Pamiętnej nocy w Monachium Kurt występował na siłę. Brakowało mu entuzjazmu i pasji. Sytuację pogorszyły jeszcze przerwy w dostawie prądu. Gdy koncert się skończył, Cobain powiedział swojemu agentowi, żeby odwołał następny koncert. Dwa dni później niemal przedawkował leki przeciwbólowe. W oficjalnym oświadczeniu zespół ogłosił, że muzyk otruł się przypadkiem.

Ostatnią piosenką z setlisty podczas koncertu Nirvany w Niemczech w 1994 roku był utwór "Heart-Shaped Box". Poniżej możecie posłuchać ostatniego nagrania na żywo z udziałem Kurta Cobaina i Nirvany w legendarnym składzie:

Polecamy
Joanna Chojnacka
Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.