24.10.2014 11:15

Powiedz, czego słuchasz, a powiem ci, jak mądry jesteś

Podobno najinteligentniejsi słuchają Beethovena. A jak ma się rzecz ze słuchaczami rocka i metalu? Pewien amerykański naukowiec już wie…

Powiedz, czego słuchasz, a powiem ci, jak mądry jesteś
foto: Jen Keys i Tim Cochrane, CC BY 2.0

Dr Virgil Griffith wykazał, że najmniej ogarnięci słuchają rapera Lila Wayne’a i Beyonce, najbardziej zdolni – oczywiście poza miłośnikami Beethovena – są fani Sufjana Stevensa, Counting Crows, Radiohead i U2.

Ile razy nurtowało Was pytanie, czy gust muzyczny mówi coś o inteligencji? Może nawet ułożyliście sobie już jakąś odpowiedź... Tak naprawdę nie mieliście na nic żadnych dowodów. Na szczęście niektórych badaczy nurtuje to, co zwykłych ludzi.

"

Słuchałem jakichś artystów i pomyślałem sobie „Wow, gdy coś uwielbiasz, mówi to dużo o tobie i o tym, co masz w głowie”. "

Myślał, myślał i wymyślił, jak naukowo wykazać korelację pomiędzy słuchaną muzyką a inteligencją.

Na Facebooku zaprosił znajomych z różnych amerykańskich uniwersytetów do ściągnięcia 10 ulubionych piosenek. W ten sposób dla każdej uczelni stworzył listę 10 najczęściej słuchanych zespołów. Potem udało mu się pozyskać wyniki egzaminów wstępnych SAT i ACT dla poszczególnych szkół i już wszystko wiedział…

Zobaczcie, gdzie uplasowali się słuchacze ponad 100 innych artystów.

MusicthatmakesyoudumbHuge

Coś w tym jest?

Urszula Drabińska
Tagi: Radiohead U2 Duperele