Powstał album będący mashupem Queens Of The Stone Age i Run The Jewels

Maciej Koprowicz
05.04.2018 15:38
Powstał album będący mashupem Queens Of The Stone Age i Run The Jewels Fot. ROBERT E KLEIN/ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/EAST NEWS, Richard Isaac/REX/Shutterstock/EAST NEWS

Czegoś takiego jeszcze nie słyszeliście – oto połączenie muzyki rockowych mistrzów i wielkiej gwiazdy rapu.

Żarty internautów niekiedy potrafią być prawdziwą sztuką. Dzieje się tak w przypadku mashupów, które polegają na umiejętnym połączeniu elementów kilku utworów w spójnie brzmiącą całość. Zwykle łączy się wokal z jednego utworu i podkład muzyczny z drugiego. Im bardziej odległe są od siebie muzycznie, tym lepiej!

W internecie można znaleźć wiele zaskakujących muzycznych połączeń, na przykład „Look What You Made Me Do” Taylor Swift i „Schism” Toola,  „Fascination Street” The Cure i „It’s No Good” Depeche Mode, „I Will Survive” Glorii Gaynor i „One” Metalliki, oraz „I Can’t Dance” Genesis i „Rasputina” Boney M. 

Do rzadkości należy natomiast tworzenie całych albumów w konwencji mashupu. Podjął się tego ostatnio francuski artysta ToToM, który połączył ze sobą utwory Josha Homme'aQueens Of The Stone Age i El-P z Run The Jewels.

QOTSA, zespołu Josha Homme’a, chyba nie trzeba fanom rocka przedstawiać. Za to duet Run The Jewels to jeden z najmodniejszych współcześnie wykonawców rapowych. Tworzą go El-P i Killer Mike. Zespół nagrał trzy albumy studyjne, a wszystkie były wydarzeniami na scenie alternatywnej. Ostatni jak na razie, „Run The Jewels 3”, ukazał się w 2016 roku.

Album „żeniący” utwory Josha Homme'a (głównie QOTSA, ale także jego innych projektów, m.in. Them Crooked Vultures) i te produkowane przez El-P (głównie Run The Jewels, ale też solowe jego i Killer Mike'a) otrzymał tytuł „El Q”. Spodobał się samemu El-P, który udostępnił jeden z utworów na swoim Twitterze.

Cały album „El Q” można odsłuchać na profilu Bandcamp ToToM.

Mashupy zagrane na żywo

A może ten nietypowy album skłoni oba zespoły do wspólnych występów? Zagrany na żywo mashup wnosi zupełnie nową muzyczną jakość. Niedawno Wolf Alice zagrał miks „Boys” Charli XCX i „Boys Don’t Cry” The Cure, a Foo Fighters ożenili „Jump” Van Halen z „Imagine” Johna Lennona.

Queens Of The Stone Age – koncert w Polsce w 2018

Zespół Josha Homme’a wystąpi w naszym kraju jeszcze w tym roku. QOTSA zagra 19 czerwca 2018 w Warszawie na Torwarze. Bilety do nabycia na eBilet.pl.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.