05.04.2018 15:38

Powstał album będący mashupem Queens Of The Stone Age i Run The Jewels

Czegoś takiego jeszcze nie słyszeliście – oto połączenie muzyki rockowych mistrzów i wielkiej gwiazdy rapu.

Powstał album będący mashupem Queens Of The Stone Age i Run The Jewels
foto: ROBERT E KLEIN/ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/EAST NEWS, Richard Isaac/REX/Shutterstock/EAST NEWS

Żarty internautów niekiedy potrafią być prawdziwą sztuką. Dzieje się tak w przypadku mashupów, które polegają na umiejętnym połączeniu elementów kilku utworów w spójnie brzmiącą całość. Zwykle łączy się wokal z jednego utworu i podkład muzyczny z drugiego. Im bardziej odległe są od siebie muzycznie, tym lepiej!

W internecie można znaleźć wiele zaskakujących muzycznych połączeń, na przykład „Look What You Made Me Do” Taylor Swift i „Schism” Toola,  „Fascination Street” The Cure i „It’s No Good” Depeche Mode, „I Will Survive” Glorii Gaynor i „One” Metalliki, oraz „I Can’t Dance” Genesis i „Rasputina” Boney M. 

Do rzadkości należy natomiast tworzenie całych albumów w konwencji mashupu. Podjął się tego ostatnio francuski artysta ToToM, który połączył ze sobą utwory Josha Homme'aQueens Of The Stone Age i El-P z Run The Jewels.

QOTSA, zespołu Josha Homme’a, chyba nie trzeba fanom rocka przedstawiać. Za to duet Run The Jewels to jeden z najmodniejszych współcześnie wykonawców rapowych. Tworzą go El-P i Killer Mike. Zespół nagrał trzy albumy studyjne, a wszystkie były wydarzeniami na scenie alternatywnej. Ostatni jak na razie, „Run The Jewels 3”, ukazał się w 2016 roku.

Album „żeniący” utwory Josha Homme'a (głównie QOTSA, ale także jego innych projektów, m.in. Them Crooked Vultures) i te produkowane przez El-P (głównie Run The Jewels, ale też solowe jego i Killer Mike'a) otrzymał tytuł „El Q”. Spodobał się samemu El-P, który udostępnił jeden z utworów na swoim Twitterze.

Cały album „El Q” można odsłuchać na profilu Bandcamp ToToM.

Mashupy zagrane na żywo

A może ten nietypowy album skłoni oba zespoły do wspólnych występów? Zagrany na żywo mashup wnosi zupełnie nową muzyczną jakość. Niedawno Wolf Alice zagrał miks „Boys” Charli XCX i „Boys Don’t Cry” The Cure, a Foo Fighters ożenili „Jump” Van Halen z „Imagine” Johna Lennona.

Queens Of The Stone Age – koncert w Polsce w 2018

Zespół Josha Homme’a wystąpi w naszym kraju jeszcze w tym roku. QOTSA zagra 19 czerwca 2018 w Warszawie na Torwarze. Bilety do nabycia na eBilet.pl.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Queens of the Stone Age