Powstał dokument o zmarłym gitarzyście X Japan

Maciej Koprowicz
04.05.2018 10:50
Powstał dokument o zmarłym gitarzyście X Japan Fot. kadr z wideo

Hideto Matsumoto, znany powszechnie jako hide, zmarł tragicznie 20 lat temu. Jego talent, sceniczna charyzma, a także burzliwe losy do dziś fascynują fanów muzyki nie tylko w Japonii.

X Japan to japoński zespół hardrockowy, założony w 1982 roku w mieście Chiba. Zdążył nagrać zaledwie pięć albumów studyjnych, ale to wystarczyło do zdobycia wielkiej popularności zarówno w kraju, jak i za granicą. Znakiem rozpoznawczym zespołu były efektowna oprawa sceniczna, wymyślne stroje, fryzury i makijaż – uważa się go za pioniera nurtu w japońskiej popkulturze o nazwie visual kei, który w równym stopniu, co na muzykę stawia na wizualny aspekt działalności artystów.

W 1987 roku do X Japan dołączył gitarzysta Hideto Matsumoto, znany pod pseudonimem hide. Muzyk wcześniej zajmował się fryzjerstwem, co znacząco wpłynęło na image grupy. Od 1993 równolegle działał solowo, nagrał album „Hide Your Face”. Trzy lata później rozpoczął efemeryczny projekt muzyczny o nazwie Zilch.

W 1997 roku X Japan się rozpadł, co hide mocno przeżył - wpadł w depresję. 2 maja 1998 bliscy gitarzysty znaleźli go martwego w łazience, z owiniętym wokół szyi i przywiązanym do klamki ręcznikiem. Początkowo śmierć Matsumoto uznano za samobójstwo, później zaklasyfikowano ją jako nieszczęśliwy wypadek.

„Hurry Go Round” - film o hide z X Japan

O losach hidego opowie japoński film dokumentalny, zatytułowany „Hurry Go Round”, przygotowany z okazji 20. rocznicy jego śmierci. Jego bohaterem jest młody fan gitarzysty, który nie pamięta X Japan z dni jego największej chwały. Postanawia zatem poznać przeszłość i dziedzictwo zmarłego idola.

Twórcy filmu odwiedzili Los Angeles, w którym hide spędził trzy miesiące przed śmiercią. Specjalnego wywiadu na jego potrzeby udzielił Yoshiki, perkusista i lider X Japan. W filmie zobaczymy też nigdy wcześniej niepublikowane ujęcia z ostatniego dnia życia gitarzysty.

„Hurry Go Round” będzie miał premierę w Japonii 26 maja 2018. Dostępny jest już trailer filmu:

X Japan – hologramy na Coachelli

X Japan ostatnio powrócił w wielkim stylu koncertami w kwietniu 2018 na festiwalu Coachella w USA, których gościem był sam Marilyn Manson. W trakcie jego występów na scenie pojawiły się również hologramy zmarłych członków zespołuhidego i basisty Taijiego.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.