Poznajcie zespół Wojtek The Bear, nazwany imieniem słynnego polskiego niedźwiedzia

Maciej Koprowicz
03.07.2018 14:11
Poznajcie zespół Wojtek The Bear, nazwany imieniem słynnego polskiego niedźwiedzia Fot. kadr z wideo

Historia niedźwiedzia, który służył w polskiej armii w czasie II wojny światowej zainspirowała szkocki zespół indie.

Grupa Wojtek The Bear (stylizowany zapis: wojtek the bear) powstała w 2016 w Glasgow w Szkocji. Tworzą ją wokalista Tam Killean, wokalista i gitarzysta Graham „Chuck” Norris, wokalista i basista Paul Kirkwood i perkusista Martin „Tino” Clements.

Członkowie zespołu swoją muzykę określają jako „smart casual indie pop”, a ich brzmienie porównywane jest do R.E.M., Teenage Fanclub i American Football.

Niedźwiedź Wojtek

Nazwa zespołu może brzmieć zabawnie dla Anglosasów, ale polscy słuchacze bezbłędnie rozpoznają jej genezę. Niedźwiedź Wojtek istniał naprawdę i był… bohaterem II wojny światowej. W kwietniu 1942 roku polscy żołnierze z armii gen. Władysława Andersa, którzy maszerowali przez Persję do brytyjskiej Palestyny, kupili od pewnego chłopca małego niedźwiadka brunatnego. Tak bardzo pokochali zwierzę, że zostało ono oficjalnie zaadoptowane przez 22. Kompanię Zaopatrywania Artylerii w 2. Korpusie Polskim.

Miś Wojtek, bo takie otrzymał imię pocieszny zwierzak, przeszedł z żołnierzami Andersa cały szlak bojowy – był z nimi między innymi podczas bitwy o Monte Cassino. W trakcie ciężkich walk nie tylko pomagał rozładowywać atmosferę wśród żołnierzy, bawiąc się z nimi, ale także pomagał im nosić ciężkie pociski i skrzynie z amunicją. Po demobilizacji Korpusu w Wielkiej Brytanii niedźwiedź pozostał w tym kraju – oddano go do ZOO w szkockim Edynburgu, gdzie zdechł w 1963 roku.

Wojtek The Bear - skąd nazwa zespołu?

Historia Wojtka jest szeroko znana w Szkocji. Lektura artykułu na temat misia-żołnierza zainspirowała Tama do obrania go patronem zespołu. Magazynowi „Sunday Post” powiedział:

Pewnego wieczora wpadłem do króliczej nory na Wikipedii. Pomyślałem, że naprawdę interesująca, świetna historia i że byłaby to dobra nazwa dla zespołu. Mieliśmy kilka innych pomysłów na nazwę, ale stanęło na tej.

Niestety, członkowie Wojtek The Bear nie mają innych związków z naszym krajem.

Czuję się trochę winny, bo żaden z nas w zespole nie ma żadnych polskich przodków. Nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak bardzo [historia Wojtka] jest ważna dla Polaków.

Zawsze się trochę obawiałem, że kradniemy część dziedzictwa innych ludzi, ale wszyscy Polacy, których znam mówili, że to wspaniała historia i że są z [Wojtka] bardzo dumni.

25 maja 2018 w barwach Scottish Fiction Records ukazał się debiutancki album Wojtek The Bear, „a talent for being unreasonable”. Utworów z albumu można posłuchać na profilu Bandcamp zespołu.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.