28.10.2016 12:26

Poznaliśmy kolejne gwiazdy festiwalu Metalmania 2017

XXIII edycja festiwalu powróci po dziewięciu latach przerwy. Znamy kolejne gwiazdy, która zagrają w katowickim Spodku w ramach Metalmanii 2017.

Poznaliśmy kolejne gwiazdy festiwalu Metalmania 2017
foto: materiały prasowe

Podawaliśmy już pierwsze gwiazdy Metalmanii 2017, a teraz znamy kolejne zespoły, które zasilą skład festiwalu. Będą to legenda norweskiej sceny metalowej – awangardowy Arcturus oraz klasyczny Tygers of Pan Tang, reprezentujący nurt NWOBHM.

Bilety na Metalmanię 2017 będzie można kupić od 14 listopada 2016 roku, choć pierwotnie zapowiadano, że będą dostępne już od 28 października 2016 roku. Organizator, Metal Mind Productions, tłumaczy to zamieszanie nadchodzącymi niespodziankami oraz troską o jak najlepszą jakość festiwalu.

Nazwana na cześć najjaśniejszej gwiazdy północnej półkuli nieba norweska kapela opublikowała pierwsze demo w 1990 roku. Od tego czasu zespół wydał pięć bardzo różnorodnych albumów oraz kilka innych wydawnictw. Pomimo wielu zmian stylistycznych, kapela wciąż posiada charakterystyczne dla siebie teatralne, szaleńcze, kosmiczne, a często także groteskowe elementy, które razem z agresywnymi partiami perkusji tworzą jedyną w swoim rodzaju mieszankę, którą nie sposób podrobić.

Pierwszym po demo, oficjalnym wydawnictwem zespołu był singiel „My Angel” utrzymany w klimacie science-fiction death metalu w wolnych tempach. Po opuszczeniu zespołu przez jednego z założycieli, wokalistę i basistę Mariusa Volda (także Thorns) Arcturus skoncentrował się na symfonicznym black metalu opiewającym walory pięknej i bezlitosnej norweskiej przyrody. W tej stylistyce utrzymana jest jego pierwsza EP-ka, „Constellation”, oraz debiutancki album „Aspera Hiems Symfonia”. Na tym krążku znalazły się nagrane na nowo kawałki z „Constellation”, dodatkowo wzbogacone o linię basu, a także kilka nowych utworów. Płyta została bardzo ciepło przyjęta i do dziś pozostaje, obok pierwszych dokonań Ulver, wyznacznikiem jakości symfonicznego, melodyjnego black metalu.

Wtedy też uformował się klasyczny skład Arcturus, który wkrótce został okrzyknięty norweską supergrupą. Oprócz członków założycieli – znanego z Mayhem oraz niezliczonych innych projektów - perkusisty Jana Axela „Hellhammera” Blomberga oraz klawiszowca i autora większości muzyki zespołu, Steinara Sverda Johnsena formację wspierał swoim niecodziennym wokalem Kristoffer „Garm” Rygg z Ulver. Samotha z Emperor, który grał na gitarze na „Constellation” (EP zostało zresztą wydane przez jego Nocturnal Art) zastąpił Carl August Tidemann (także Winds). W roli basisty występuje od tego czasu Skoll, który zagrał na czterech krążkach grupy.

W 1997 roku zespół wydał przełomową dla sceny blackmetalowej płytę „La Masquerade Infernale” i odszedł od standardowego symfonicznego grania na rzecz bardziej eksperymentalnego, awangardowego i iście teatralnego podejścia do tworzonego materiału. W jednym z utworów na tym krążku, „Chaos Path”, opętane wokale wykonał przyszły członek grupy, basista Dimmu Borgir - ICS Vortex, natomiast rolę gitarzysty przejął Knut Magne Valle, który od tego czasu wspiera Arcturus swoimi płynącymi solówkami i pięknymi melodiami, które wraz z klawiszowymi pasażami Sverda stanowią przeciwwagę dla zróżnicowanych, często szalonych linii wokalnych oraz perkusyjnej nawałnicy Hellhammera.

Kolejny album grupy,  „The Sham Mirrors” z 2002 roku, zwiastował złagodzenie brzmienia i pójście w kierunku bardziej przystępnej, mniej chaotycznej muzyki. Zespół nie stracił jednak nic ze swojej oryginalności i groteskowo-teatralnego klimatu, a za wokale w utworze „Radical Cut” odpowiadał sam Ihsahn, lider Emperor. Dominującą rolę na tym krążku odgrywają niebanalne klawisze Sverda, które urokliwymi melodyjkami pozwalają dostrzec piękno nawet w największym chaosie.

Po tym albumie zespół opuścił Kristoffer „Garm” Rygg i choć wielu wieszczyło koniec kapeli, Arcturus wydał w 2005 roku kolejną płytę – „Sideshow Symphonies”. Odszedł na niej nieco od wcześniejszej, infernalnej maskarady i skierował się ku gwiazdom, zabierając ze sobą w podróż także słuchaczy. Od tego czasu za mikrofonem na studyjnych materiałach formacji stoi ICS Vortex. Niestety, główny autor muzyki kapeli, Sverd, uznał wkrótce, że brakuje mu inspiracji i zawiesił projekt.

Szczęśliwie, w 2011 roku zespół zreformował się i po pojedynczych występach na festiwalach - głównie w Skandynawii i USA - ruszyły prace nad następcą „Sideshow Symphonies”. Album „Arcturian” ukazał się w 2015 roku i po raz kolejny zaskoczył środowisko metalowe, a kapela do dziś cieszy się znakomitą reputacją. Niemały wpływ na szacunek fanów i prasy mają z pewnością oryginalne występy na żywo, pełne zwariowanych przebrań oraz intrygujących rekwizytów.

Zespół odwiedzi nasz kraj po raz kolejny w ramach XXIII edycji festiwalu Metalmania, która startuje 22 kwietnia 2017 roku. Ich poprzednie występy były dla fanów niezapomnianymi doświadczeniami i zapewne tak samo będzie tym razem.

Drugą z ujawnionych gwiazd będzie założona w 1978 roku kultowa formacja Tygers of Pan Tang, reprezentująca nurt NWOBHM. Po dziesięciu latach istnienia zespół zawiesił działalność i reaktywował się dopiero 1999 roku. Nazwa kapeli wywodzi się z cyklu o Elryku z Melnibone Michaela Moorcocka, gdzie Pan Tang jest fikcyjna wyspą, na której czarodzieje trzymali udomowione tygrysy.

Już pierwsze albumy angielskiej kapeli odcisnęły wielkie piętno na scenie metalowej i do dziś są wymieniane jako jedne z najlepszych płyt w historii heavy metalu. Wydany w 1980 roku „Wild Cat” oraz „Spellbound” z 1981 roku to doskonałe przykłady wysokooktanowego heavy metalu o przebojowych, łatwo zapadających w pamięć riffach, wokalach o znacznej skali oraz sekcji rytmicznej, która zmusza do machania głową i tupania nogami w rytm tej szlachetnej odmiany metalu. Jeśli w Sevres przechowywano by wzorce gatunków muzycznych - te płyty z pewnością znalazłyby się wśród przykładów brytyjskiego heavy metalu z początku lat 80.

W dyskografii grupy znajduje się 12 studyjnych albumów, a jej dotychczasowy dorobek zamyka płyta „Tygers of Pan Tang”, która ukazała się 21 października nakładem Mighty Music.

Wybieracie się na pierwszą od dziewięciu lat Metalmanię?

Maciej Daszuta
Tagi: Rock News Koncerty