20.01.2018 15:45

Poznaliśmy przyczynę śmierci Toma Petty'ego

Biuro Koronera hrabstwa Los Angeles oficjalnie poinformowało, że autopsja wykazała obecność wielu leków oraz środków odurzających w organizmie muzyka.

Poznaliśmy przyczynę śmierci Toma Petty'ego
foto: musicisentropy/flickr.com

Wiadomość o śmierci Toma Petty'ego wstrząsnęła środowiskiem muzycznym. Wokalista zmarł 2 października 2017 roku. Dzień wcześniej mężczyzna doznał rozległego ataku serca. Jak podaje Biuro Koronera hrabstwa Los Angeles, zgon muzyka został spowodowany przedawkowaniem wielu środków leczniczych. Autopsja wykazała, że Petty zażywał Fentanyl, oxykodon, Xanax, Restoril i Celexę.

Jako oficjalną przyczynę śmierci, biuro podało niewydolność narządów spowodowaną problemami z krążeniem i obecnością zbyt wielu leków w organizmie. Rodzina Petty'ego napisała na oficjalnym Facebooku muzyka:

"

Nasza rodzina spotkała się dzisiaj z rano w biurze Koronera. Zostaliśmy poinformowani, że Tom zmarł z powodu przypadkowego przedawkowania leków, spowodowanych tym, że przyjął zbyt wiele rodzajów środków leczniczych.  

Niestety, ciało Toma cierpiało również na rozedmę, problemy z kolanem oraz najpoważniejszy uraz - skruszenie biodra. 

Pomimo tego poważnego urazu, postanowił koncertować dalej. Zagrał 53 koncerty, a jego skruszenie wciąż się pogarszało, aż w końcu stało się nie do wytrzymania. 

W dniu jego zgonu, został poinformowany o tym, że jego biodro zostało całkowicie złamane, przez co ból był niewyobrażalny. To spowodowało, że Tom przedawkował ilość leków. 

Wiedzieliśmy jeszcze przed oficjalnym raportem koronera, że Tom dostał receptę na wiele różnych leków przeciwbólowych. W związku z tym jesteśmy wręcz pewni, że tak jak wykazała autopsja, przedawkowanie było wypadkiem. 

Jako rodzina wiemy, że ta sytuacja może być katalizatorem dyskusji o używaniu opioidów i wierzymy, że dialog jest potrzebny, bo może pomóc uratować komuś życie. Wiele osób, które przedawkowują zaczynają od tego, że faktycznie mają przewlekłe urazy i zwyczajnie nie rozumieją zagrożeń, jakimi są niewłaściwie stosowane leki. 

Wiemy, że odszedł bezboleśnie, będąc pozytywnie wyczerpany z energii robiąc to, co kochał najbardziej na świecie. Występował ze swoim ulubionym zespołem dla lojalnych fanów na największej trasie w jego ponad 40 letniej karierze. Był bardzo dumny z tego osiągnięcia na kilka dni przed śmiercią. 

Pozostajemy w żałobie i wciąż z niedowierzaniem patrzymy na to, co Tom Petty and The Heartbreakers osiągnęli i na to, jak pozytywny wpływ mieli na ten świat. Dziękujemy wam za wsparcie okazane przez ostatnie kilka miesięcy. 

Dziękujemy również za to, że szanujecie człowieka, który był prawdziwie wielki - i na scenie oraz poza nią. 

Mamy nadzieję, że uszanujecie prywatność całej rodziny Heartbreaker podczas tego trudnego okresu. - Dana Petty and Adria Petty "

Muzyk urodził się 20 października 1950 roku. Nie ukończył szkoły średniej i poświęcił się karierze rockmana. Był znany głownie z występów z grupą Tom Petty and the Heartbreakers. W ciągu swojej całej kariery nagrał kilkanaście albumów zarówno solowych, jak i stworzonych ze swoim zespołem. W latach 1986-1987 koncertował z Bobem Dylanem, z którym później założył kapelę Traveling Wilburys. Znaleźli się w niej także George Harrison, Jeff Lynne i Roy Orbison. 

Kamil Kacperski
Tagi: Rock News Tom Petty