17.03.2016 09:38

Premiera pierwszej solowej płyty „33” Zenka Kupatasy

Najnowsza solowa płyta wokalisty grupy Kabanos trafiła na sklepowe półki 17 marca 2016 roku. Sprawdźcie, jakie utwory znalazły się na studyjnym krążku artysty i co powiedział o nim muzyk.

Premiera pierwszej solowej płyty „33” Zenka Kupatasy
foto: materiały prasowe

Część szczegółów dotyczących swojej najnowszej produkcji Zenek Kupatasa zdradził już podczas wywiadu dla Antyradio.pl w lutym 2016 roku. Podczas wizyty w redakcji współzałożyciel i członek grupy Kabanos zdradził m.in. że zaledwie dwa tygodnie przed wejściem do studia nagraniowego nauczył się prawidłowo trzymać kostkę od gitary.

Z okazji premiery albumu „33”, który promuje utwór „Karwa Piarbole”, wyjaśnił też, dlaczego zdecydował się na nagranie solowego wydawnictwa i co było dla niego największym wyzwaniem podczas tworzenia.

"

Chciałem zrobić płytę inną niż Kabanos, nie odcinać kuponów, nie pisać kolejnych wesołych, zabawnych piosenek, nie pisać o miłośœci, ani o wierze w siebie, przetransformować się artystycznie. Chciałem napisać coś odważnego i bezkompromisowego, próbując przedstawić słuchaczowi cośœ, czego nigdy nie słyszał i mógł przekonać się do czegoœś nowego. Dla mnie, autora muzyki Kabanosa i tekstów grupy, było to nie lada wyzwanie. Zawsze bawiło mnie słowotwórstwo i na „33” pojechałem po bandzie przekształcając napisane po polsku teksty w akronimy. Realizator nagrania, Marcin Marchewa Mackiewicz powiedział mi, że tę płytę będzie w stanie wysłuchać w całośœci tylko ktośœ umysłowo chory, ale ja w nią wierzę i mam nadzieję, że po 33 przesłuchaniach otworzy się słuchaczowi klepka na coœ, do czego jego mózg do tej pory nie był przyzwyczajony. "

Płyta jest dostępna w sklepach i serwisach streamingowych, m.in. na Spotify. W całoœści można ją także wysłuchać w serwisie YouTube.

Wokalista podkreśla, że teksty wszystkich utworów, które znalazły się na krążku, zostały stworzone według jednego konceptu i mają swój wspólny mianownik. Wszystkie krążą wokół wspólnego tematu. Artysta obiecał, że w stosownym czasie ujawni ich pełne tłumaczenie i znaczenie.

Zenek Kupatasa dodał też, że na płycie pojawiły się utwory nawiązujące do jego ulubionych seriali - „Gry o tron” i „Breaking Bad”.

"

Pomyśœlałem, że to wyœśmienita okazja, aby włączyć je do albumu i móc podrzeć się w języku valyriańskim, czy hiszpańskim, oddając w ten sposób hołd twórcom tych dzieł. "

Wokalista obiecał, że na pewno wyruszy w trasę koncertową, promującą krążek, jednak odbędzie się to nie wcześniej niż wiosną 2017 roku. Wszystko ze względu na napięty grafik grupy Kabanos, której występy są już zaplanowane do końca 2016 roku. 

"

Nie mogę się już doczekać, aż zagram te kawałki na żywo. Ponieważ od lat cierpię na twórcze ADHD, jesienią powinna ukazać się moja druga solowa płyta, którą już zacząłem komponować. Obie będą promowane podczas tej jednej solowej trasę. "

Na albumie 33 nalazło się 9 utworów w wymyślonej przez Zenka mowie, która bazuje na języku polskim i hiszpańskim. 

Tracklista

  1. Valar Morghulis
  2. Metatron
  3. Karwa Piarbole
  4. Pripyat
  5. Niepodokrawa Boginie
  6. Moprawa Pieprza Fanata
  7. Aokigahara
  8. Los Pollos Hermanos
  9. Transhumana

Z okazji premiery albumu „33” będziecie mogli wygrać go w konkursie na Antyradio.pl! Szczegóły już wkrótce.

Jak Wam się podobają nowe utwory Zenka Kupatasy?

Justyna Kierzkowska
Tagi: Rock News