29.11.2017 11:29

Prezydent Indonezji dostał od premiera Danii box Metalliki z autografem Larsa Ulricha

Indonezyjski przywódca, Joko Widodo to znany fan heavy metalu. Nic dziwnego, że od premiera Danii otrzymał dzieło najsłynniejszego Duńczyka w świecie muzyki.

Prezydent Indonezji dostał od premiera Danii box Metalliki z autografem Larsa Ulricha
foto: AP/EAST NEWS

Głowy państw i szefowie rządów przy okazji dyplomatycznych wizyt zawsze obdarowują się prezentami nawiązującymi do tradycji swoich krajów. Często są to dzieła sztuki wykonane przez miejscowych artystów lub twórców ludowych. 

Gdy premier Danii, Lars Løkke Rasmussen wybierał się z wizytą do dalekiej Indonezji, pewnie nie zastanawiał się długo, jaki prezent dla prezydenta tego kraju przywieźć. Urzędujący od 2014 roku Joko Widodo, znany też jako Jokowi, jest być może największym fanem metalu wśród głów państw. Dwukrotnie widziano go na wielkich rockowych festiwalach – słynni politycy raczej unikają takich wydarzeń. Do ukochanych kapel pana prezydenta należą Napalm Death, Lamb Of God, Led Zeppelin, a przede wszystkim Metallica. Widodo był swego czasu nawet w posiadaniu gitary basowej Roberta Trujillo. 

Jak wiadomo, jednym z dwóch liderów najsłynniejszego zespołu thrashmetalowego świata jest urodzony w duńskim Gentofte Lars Ulrich. Choć perkusista od lat 37 lat mieszka w Stanach Zjednoczonych, wciąż czuje więź z rodzinną Danią. Nic dziwnego, że premier Rasmussen uznał go za godnego reprezentanta duńskiej kultury w świecie i podarował prezydentowi Indonezji niedawno wydany, elegancki box deluxe z albumem Metalliki, „Master Of Puppets”, opatrzony oczywiście autografem samego Larsa (Ulricha, nie premiera). 

Joko Widodo był wyraźnie ucieszony prezentem, który zdecydowanie trafił w jego gusta. 

Indonezyjski przywódca to nie jedyny polityk najwyższego szczebla, który przejawia ciągoty do rocka. gByły prezydent USA, Barack Obama chętnie słucha gitarowego grania, na przykład The Black Keys. Premier Kanady, Stephen Harper ma nawet swój własny zespół, Van Cats. Z kolei pani premier Norwegii, Erna Solberg, próbowała kiedyś swoich sił na perkusji. 

Metallica w Polsce 2018

Tymczasem Metallica w ramach europejskiej części trasy World Wired promującej nowy album „Hardwired… To Self-Destruct” zagra w Polsce. Supportem będzie norweski zespół Kvelertak. Na liście europejskich miast, które kapela wkrótce odwiedzi pojawił się również Kraków. Polscy fani będą mogli zobaczyć Metallicę 28 kwietnia 2018 roku na TAURON Arenie.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Metallica Lars Ulrich