13.02.2015 11:51

„Prezydent” Kukiz już nic nie wyda?

9 lutego Paweł Kukiz ogłosił, że kandyduje na prezydenta RP. I wtedy wytwórnia muzyczna wypowiedziała mu kontrakt. Słusznie?

„Prezydent” Kukiz już nic nie wyda?
foto: East News

Muzyk poinformował na swoim Facebooku, że płyta duetu Borysewicz – Kukiz, mimo że jest prawie gotowa, nie ukaże się.

"

Jestem tuż po rozmowie telefonicznej z Maciejem Kutakiem, dyrektorem generalnym Sony Music Polska... Poinformował mnie, iż w związku z moim udziałem w kampanii prezydenckiej uważa nasz kontrakt za zerwany... Dotyczy to całego mojego kontraktu... "

pawel-kukiz

W pełnym żalów wpisie przyznał, że kompletnie nie rozumie tej decyzji.

"

Na moje argumenty, że kampania prezydencka kończy się 10 maja, a płyta ma się ukazać dopiero w listopadzie odpowiedział, że... to będzie klapa finansowa dla jego firmy (!) bo muzyka nie może być wykonywana przez polityka... "

Wyobrażacie sobie, co by to było, gdyby świeżo wybrany i zaprzysiężony prezydent właśnie wydał album, a w stacjach radiowych można byłoby go słuchać nie tylko w serwisach informacyjnych, lecz również pomiędzy nimi? Sony Music Entertainment Poland nie za bardzo to widzi. Dzień po wpisie muzyka, 13 lutego, wytwórnia wydała oficjalne oświadczenie dotyczące wstrzymania współpracy z artystą, który garnie się do polityki.

"

Decyzja Pawła Kukiza o starcie w wyborach na Prezydenta RP, postawiła Sony Music Entertainment w nowej sytuacji, czyli współpracy z politykiem. Jako kandydat na Prezydenta, Paweł Kukiz rozpocznie aktywność polityczną na skalę krajową, co przy konieczności promocji planowanej nowej płyty stanęłoby w sprzeczności z zasadą Sony Music Entertainment o nieangażowaniu się w jakąkolwiek działalność polityczną. "

sony-music-poland

Firma zwolniła artystę z obowiązków wynikających z kontraktu fonograficznego i umożliwiła mu wypuszczenie płyty solowej w innej, niezależnej wytwórni. Na pewno nie będzie to krążek z Janem Borysewiczem, gdyż Sony Music ma na niego wyłączność. W oświadczeniu wydawcy nie ma słowa o karach finansowych dla muzyka wynikających z zerwania kontraktu. Wręcz przeciwnie:

"

Dla Sony Music Entertainment ta decyzja wiąże się z umorzeniem wobec Pawła Kukiza sporej kwoty zaliczki, jaka została już przekazana artyście na poczet tantiem i skutkuje stratą finansową dla spółki. "

Paweł Kukiz inaczej rozumie sytuację.

"

Oni po prostu chcą mnie finansowo wykończyć. Chcą, żebym się poddał....
NIGDY! Po moim trupie! Przyjdzie wkrótce czas.

JESZCZE NIE ZGINĘŁA! "

Tymczasem tak naprawdę jeszcze nie wiadomo, czy w wyborach prezydenckich w ogóle wystartuje. Jeśli chce zostać oficjalnym kandydatem na prezydenta do 26 marca włącznie w Państwowej Komisji Wyborczej musi złożyć 100 tys. podpisów pod swoją kandydaturą.

Łączenie muzyki i polityki to stąpanie po śliskim gruncie… Pokazał to choćby przypadek Krista Novoselika, basisty Nirvany, którego gościnne występy muzyczne bardzo szybko można zliczyć. Dużo lepiej radzi sobie Tom Morello, muzyk Rage Against the Machine i Audioslave, lecz on – jako zaangażowany aktywista – pozostaje raczej z dala od politycznych salonów.

Urszula Drabińska
Tagi: Rock News Paweł Kukiz