10.08.2020 11:09

Producent muzyczny Martin Birch nie żyje. Współpracował m.in z Iron Maiden i Deep Purple

W nocy z niedzieli na poniedziałek 9/10 sierpnia zmarł Martin Birch, brytyjski producent muzyczny, który od lat współpracował z takimi grupami, jak Black Sabbath, Whitesnake, Deep Purple, czy Fleetwood Mac. Mężczyzna miał 71 lat.

Producent muzyczny Martin Birch nie żyje. Współpracował m.in z Iron Maiden i Deep Purple
fot. Facebook @Whitesnake/David Coverdale

Martin Birch urodził się 27 grudnia 1948 roku. Gdy dorósł, został producentem muzycznym, współpracującym z najważniejszymi zespołami rockowymi ostatnich kilku dekad. Od początku swojej kariery producenckiej pod koniec lat 60., Birch współpracował, m.in z Fleetwood Mac, Deep Purple, Whitesnake, Iron Maiden, Black Sabbath oraz wieloma innymi zespołami, które swego czasu zawojowały scenę muzyczną.

Gdyby Iron Maiden zagrało utwór Metalliki. Posłuchaj nietypowego coveru słynnego „Enter Sandman”
Gdyby Iron Maiden zagrało utwór Metalliki. Posłuchaj nietypowego coveru słynnego „Enter Sandman”
Przeczytaj także Gdyby Iron Maiden zagrało utwór Metalliki. Posłuchaj nietypowego coveru słynnego „Enter Sandman”

O śmierci mężczyzny, poinformował David Coverdale, wokalista grupy Whitesnake, za pomocą mediów społecznościowych:

"

„Z bardzo ciężkim sercem właśnie potwierdziłem, że mój bliski przyjaciel i producent Martin Birch, nie żyje. Martin był ogromną częścią mojego życia… pomagał mi od czasu, gdy spotkaliśmy się po raz pierwszy przy „Slide It In”. Moje myśli i modlitwy kieruję w stronę jego rodziny, przyjaciół i fanów” – napisał Coverdale.

  "

Spotify
Spotify
Przeczytaj także Spotify opublikowało listę najczęściej odtwarzanych grup rockowych i metalowych. Metallica bez podium

Wieloletni współpracownik tych samych zespołów

Jak podaje portal Ultimate Classic Rock, powołując się na wywiad z Birchem z magazynem Best, producent wierzył w długotrwałą, wieloletnią współpracę z tymi samymi muzykami.

Mówił, że dzięki temu producent może poznać prawdziwe oblicze zespołu i wyciągnąć z ich brzmienia wszystko, co najlepsze. Zwrócił uwagę, że jednorazowe współprace, choć często przynoszą wspaniałe efekty, wydają mu się być bardziej powierzchowne, niż właśnie wieloletnie współprace z konkretnymi muzykami.

Ian Paice przedstawia nowy album Deep Purple
Ian Paice przedstawia nowy album Deep Purple
Przeczytaj także Ian Paice przedstawia nowy album Deep Purple. Zobacz, jak prezentuje się "Whoosh!" w wersji Box Set [WIDEO]

Właśnie z tego powodu Birch wielokrotnie współpracował z tymi samymi grupami, w roli producenta, bądź inżyniera dźwięku. W czasie swojej kariery współtworzył pięć albumów Fleetwood Mac, 11 krążków z Deep Purple, 9 razy z Iron Maiden Whitesnake, a także po dwa razy z Blue Öyster Cult, czy Black Sabbath.

Czytaj także: Podsłuchane w Antyradiu.pl: Najlepsze płyty lipca 2020.

Tagi: Iron Maiden Deep Purple Whitesnake Muzyka Fleetwood Mac