21.01.2019 11:03

Profesor psychologii o Jurku Owsiaku: "Był jak Jezus Chrystus przed obliczem Piłata"

Profesor Bartłomiej Dobroczyński skomentował sytuację wokół WOŚP i nawet porównał Jurka Owsiaka do Jezusa.

Jurek Owsiak
foto: Lukasz Klos/REPORTER/East News

Jurek Owsiak postanowił zrezygnować z funkcji prezesa fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy po tym, jak podczas 27. finału WOŚP prezydent Gdańska został zaatakowany przez nożownika. Polityk zmarł niestety następnego dnia w szpitalu. Wielu Polaków postanowiło wesprzeć Owsiaka i internauci stworzyli hasztagi  #MuremZaOwsiakiem i #Jurekzostań, by w ten sposób namówić Owsiaka do powrotu na stanowisko prezesa WOŚP. Do akcji dołączyli również polscy artyści.

Jurek Owsiak został porównany do Jezusa przez profesora psychologii

To wszystko sprawiło, że Jurek Owsiak postanowił wycofać decyzję o odejściu z WOŚP, o czym poinformował w specjalnym wideo na Facebooku. Całą sytuację związaną z fundacją skomentował w wywiadzie dla magazynu "Wprost" profesor Bartłomiej Dobroczyński, kierownik Zakładu Psychologii Ogólnej Uniwersytetu Jagiellońskiego, który jest współautorek książki zatytułowanej "Orkiestra Klubu Pomocnych Serc czyli Monolog-wodospad Jurka Owsiaka".

Jego wypowiedź wszystkich zaskoczyła, bo profesor porównał Owsiaka do Jezusa:

"

Gdybym miał najdobitniej określić, jaka jest różnica między Jurkiem Owsiakiem z końca lat 90-tych, a Jerzym Owsiakiem składającym rezygnację, powiedziałbym, że to jak różnica między Jezusem Chrystusem zjednującym sobie uczniów, a Jezusem Chrystusem przed obliczem Piłata. "

W wywiadzie opublikowanym we "Wprost" stwierdził również, że reakcje internautów wspierających Owsiaka, to istotny moment w historii fundacji WOŚP:

"

Jego rezygnacja, jak ją rozumiem, wynikała z poczucia odpowiedzialności. Ale nie dziwią mnie reakcje ludzi, apele o to, by pozostał. Tym, co robił dotychczas, można się było otulić, albo rozgrzać od środka. "

Pogrzeb Pawła Adamowicza

Kilka dni przed pogrzebem prezydenta Gdańska, w wielu miastach w Polsce odbył się marsz milczenia. 14 stycznia 2019 roku w Gdańsku zebrało się prawie 16 tysięcy mieszkańców, którzy pożegnali swojego prezydenta przy dźwiękach "The Sound of Silence" w wykonaniu Disturbed. Ten sam utwór popłynął z Wieży Mariackiej w dniu pogrzebu Pawła Adamowicza.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Jerzy Owsiak