04.06.2018 16:12

Prokuratura zbada okoliczności śmierci Roberta Brylewskiego. Słynny muzyk zmarł w wieku 57 lat

„Ojciec chrzestny polskiego punk rocka” został ciężko pobity w styczniu 2018. W ostatnich miesiącach życia był w śpiączce.

Prokuratura zbada okoliczności śmierci Roberta Brylewskiego. Słynny muzyk zmarł w wieku 57 lat
foto: Beata Zawrzel/REPORTER/EAST NEWS

Robert Brylewski, znany z takich zespołów, jak Kryzys, Brygada Kryzys i Izrael, zmarł w niedzielę, 3 czerwca 2018 rano w Centralnym Szpitalu Klinicznym Ministerstwa Obrony Narodowej przy ul. Szaserów w Warszawie. 

W nocy z 27 na 28 stycznia 2018 Brylewski został zaatakowany na ul. Targowej w Warszawie przez 41-letniego Tomasza J. Obrażenia były tak ciężkie, że muzyk trafił do szpitala. J. został zatrzymany przez policję i wciąż przebywa w areszcie. Usłyszał zarzuty spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, na podstawie których grozi mu od 3 do 15 lat więzienia. Sprawą zajmuje się Prokuratura Rejonowa Warszawa Praga-Północ.

Zarzuty wobec Tomasza J. mogą się jednak zmienić, jeśli prokuratura uzna, że śmierć Brylewskiego nastąpiła w wyniku doznanych urazów. Od stycznia muzyk kilkukrotnie trafiał do szpitala. Zmarł po kilku tygodniach śpiączki. Prokurator zlecił przeprowadzenie sekcji zwłok zmarłego artysty.

Robert Brylewski 1961-2018

Robert Brylewski urodził się w 1961 roku w Warszawie. W 1978 roku założył zespół The Boors, potem przemianowany na Kryzys – jeden z pierwszych zespołów punkrockowych w Polsce. W latach 80. powołał do życia kilka wyjątkowo ważnych dla polskiego rocka zespołów – nowofalową Brygadę Kryzys, reggae’owy Izrael i punkrockową Armię. W kolejnych dekadach występował między innymi z zespołami Max i Kelner, Falarek, The Users, Świat Czarownic i 52um. Brylewski był nie tylko wokalistą i gitarzystą, ale również znakomitym producentem muzycznym.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Kryzys Brygada Kryzys Robert Brylewski