16.10.2018 13:58

Przemysł muzyczny traci ogromne pieniądze przez... restauracje i sklepy

Nie jest to wcale żart, bo biznes muzyczny rzeczywiście może mieć pretensje do małych firm, które nie płacą opłaty licencyjnej.

Przemysł muzyczny traci pieniądze przez restauracje
foto: shutterstock.com

Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach jest tyle możliwości, iż piracenie muzyki w ogóle się nie opłaca. Nic bardziej mylnego, okazuje się bowiem, że sporo osób decyduje się na nielegalne ściąganie muzyki - aż 38 % pozyskuje muzykę w nielegalny sposób.

W ten sposób biznes muzyczny traci sporo pieniędzy, ale to niejedyne zmartwienie przemysłu. Rocznie traci aż 2,65 miliardów dolarów z powodu małych przedsiębiorstw - tak twierdzą badania przeprowadzone przez Nielsen Music.

Przemysł muzyczny traci dużo pieniędzy przez małe firmy

Gdy muzyka grana jest w sklepach, restauracjach i w innych tego typu miejscach publicznych, właściciele muszą zapłacić opłaty licencyjne z tytułu publicznego odtwarzania muzyki. Jedynie 17% małych firm jednak dba o takie opłaty, zaś 83% procent po prostu korzysta z serwisów typu Spotify czy Apple Music, bowiem sądzi, że w ten sposób nie łamie prawa.

Raczej nikogo nie dziwi fakt, że w małych firmach mało kto przeżywa, że nie płaci pieniędzy, które należą się muzykom. Jednak badania pokazały, że problem jest naprawdę globalny. 

foto: fotolia.com

Kupujemy coraz mniej płyt

Rzadziej w takich miejscach można usłyszeć muzykę z płyt. Recording Industry Association of America podsumował stan rynku fonograficznego w USA w pierwszej połowie 2018 roku i okazuje się, że płyty CD są coraz rzadziej kupowane - ich sprzedaż spadła aż o 47% w porównaniu do tego samego okresu czasu w 2017 roku.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News