Przesłuchaj „The Astonishing” Dream Theater za darmo
Aleksandra Degórska
01.02.2016 10:44
Przesłuchaj „The Astonishing” Dream Theater za darmo Fot. materiały prasowe

Jesteście ciekawi, jak brzmi nowy krążek zespołu? Zanim sprawicie sobie album, możecie go posłuchać w całości w serwisie YouTube. 

29 stycznia 2016 roku odbyła się premiera 13. płyty amerykańskiej formacji, która jest następcą krążka „Dream Theater” z 2013. Koncepcyjny podwójny album „The Astonishing” zawiera aż 34 utwory. Już wcześniej mogliśmy poznać numery z tego wydawnictwa, takie jak „The Gift of Music” czy „Moment of Betrayal”.

W połowie miesiąca Dream Theater udostępnił oficjalną zapowiedź albumu, w którym opowiedziana została historia konfliktu między The Great Northern Empire i The Ravenskill Rebel Militia w 2285 roku. Zespół po kolei zdradzał bohaterów opowieści oraz mapę świata, w którym rozgrywają się te wydarzenia. 

Ci, którzy chcieliby sprawdzić, jak prezentuje się wydawnictwo, mogą przesłuchać płytę w całości za darmo:

Przeczytaj także

Formacja rozpoczęła pracę nad tym albumem w styczniu 2015 roku. Jordan Rudess zdradził, że John Petrucci miał pomysł na krążek jeszcze dużo wcześniej:

John zaczął wymyślać historię jakieś 2,5 roku temu. Pod koniec ostatniej światowej trasy zaprezentował mi jej streszczenie, by zobaczyć, czy to zainspiruje mnie do stworzenia muzyki i pomyślałem, że był to świetny pomysł.

Muzyk przyznał również, że tym razem proces tworzenia tego albumu był zupełnie inny niż zazwyczaj:

Ponieważ mamy tutaj prawdziwą historię i podejście było takie, by traktować to prawie jak filmowy soundtrack i tworzyć muzykę jak do musicalu. Musieliśmy znaleźć różne rodzaje muzyki, które pomogłyby ożywić tę historię. To oznaczało, że ścieżka dźwiękowa musi być bardzo dynamiczna i w różnych stylach muzycznych, włączając w to elektroniczną aranżację i partie orkiestry.

Jordan Rudess wraz z gitarzystą poświęcili wiele czasu na to, by stworzyć wyjątkową oprawę muzyczną dla tej historii:

John i ja mieliśmy świadomość, że musimy się skupić na procesie komponowania, by zrobić coś trochę innego, niż wcześniej. Postanowiliśmy pracować razem, przedstawiliśmy kapeli pomysł, że ja oraz Petrucci wejdziemy do studia z klawiszami oraz gitarą i zaczniemy komponować muzykę.

Klawiszowiec pochwalił również pracę z perkusistą, zaznaczając, że Mike Mangini ma duży wkład w brzmienie zespołu:

Jest on bardzo niezwykłym człowiekiem pod każdym względem. Jest bardzo bystry, zabawny i gra na perkusji jak nikt inny, jest jakby z innej planety. Nikt nie może pojąć tego, co robi ze swoimi ramionami i rękoma. W sekcji rytmicznej jest on wyjątkowo utalentowanym muzykiem, więc jest to świetne dla naszego zespołu.

Fani już wkrótce będą mogli przekonać się, czy nowy album sprawdzi się na występach. Europejska trasa koncertowa Dream Theater rozpocznie się 18 lutego 2016 roku w Londynie i zespół zamierza podczas tych wydarzeń grać w całości materiał z 13. krążka.

Jak Wam się podoba „The Astonishing”?

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.