01.02.2016 10:44

Przesłuchaj „The Astonishing” Dream Theater za darmo

Jesteście ciekawi, jak brzmi nowy krążek zespołu? Zanim sprawicie sobie album, możecie go posłuchać w całości w serwisie YouTube. 

Przesłuchaj „The Astonishing” Dream Theater za darmo
foto: materiały prasowe

29 stycznia 2016 roku odbyła się premiera 13. płyty amerykańskiej formacji, która jest następcą krążka „Dream Theater” z 2013. Koncepcyjny podwójny album „The Astonishing” zawiera aż 34 utwory. Już wcześniej mogliśmy poznać numery z tego wydawnictwa, takie jak „The Gift of Music” czy „Moment of Betrayal”.

W połowie miesiąca Dream Theater udostępnił oficjalną zapowiedź albumu, w którym opowiedziana została historia konfliktu między The Great Northern Empire i The Ravenskill Rebel Militia w 2285 roku. Zespół po kolei zdradzał bohaterów opowieści oraz mapę świata, w którym rozgrywają się te wydarzenia. 

Ci, którzy chcieliby sprawdzić, jak prezentuje się wydawnictwo, mogą przesłuchać płytę w całości za darmo:

Formacja rozpoczęła pracę nad tym albumem w styczniu 2015 roku. Jordan Rudess zdradził, że John Petrucci miał pomysł na krążek jeszcze dużo wcześniej:

"

John zaczął wymyślać historię jakieś 2,5 roku temu. Pod koniec ostatniej światowej trasy zaprezentował mi jej streszczenie, by zobaczyć, czy to zainspiruje mnie do stworzenia muzyki i pomyślałem, że był to świetny pomysł. "

Muzyk przyznał również, że tym razem proces tworzenia tego albumu był zupełnie inny niż zazwyczaj:

"

Ponieważ mamy tutaj prawdziwą historię i podejście było takie, by traktować to prawie jak filmowy soundtrack i tworzyć muzykę jak do musicalu. Musieliśmy znaleźć różne rodzaje muzyki, które pomogłyby ożywić tę historię. To oznaczało, że ścieżka dźwiękowa musi być bardzo dynamiczna i w różnych stylach muzycznych, włączając w to elektroniczną aranżację i partie orkiestry. "

Jordan Rudess wraz z gitarzystą poświęcili wiele czasu na to, by stworzyć wyjątkową oprawę muzyczną dla tej historii:

"

John i ja mieliśmy świadomość, że musimy się skupić na procesie komponowania, by zrobić coś trochę innego, niż wcześniej. Postanowiliśmy pracować razem, przedstawiliśmy kapeli pomysł, że ja oraz Petrucci wejdziemy do studia z klawiszami oraz gitarą i zaczniemy komponować muzykę. "

Klawiszowiec pochwalił również pracę z perkusistą, zaznaczając, że Mike Mangini ma duży wkład w brzmienie zespołu:

"

Jest on bardzo niezwykłym człowiekiem pod każdym względem. Jest bardzo bystry, zabawny i gra na perkusji jak nikt inny, jest jakby z innej planety. Nikt nie może pojąć tego, co robi ze swoimi ramionami i rękoma. W sekcji rytmicznej jest on wyjątkowo utalentowanym muzykiem, więc jest to świetne dla naszego zespołu. "

Fani już wkrótce będą mogli przekonać się, czy nowy album sprawdzi się na występach. Europejska trasa koncertowa Dream Theater rozpocznie się 18 lutego 2016 roku w Londynie i zespół zamierza podczas tych wydarzeń grać w całości materiał z 13. krążka.

Jak Wam się podoba „The Astonishing”?

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Dream Theater