14.12.2015 16:56

„Przeżyj to sam” grupy Lombard wykorzystany przez Komitet Obrony Demokracji

Ulicami polskich miast 12 grudnia 2015 przeszła manifestacja organizowana przez Komitet Obrony Demokracji. Podczas przemarszu w Warszawie i Poznaniu wykorzystano utwór „Przeżyj to sam”. Muzycy grupy Lombard zareagowali i opublikowali w tej sprawie oświadczenie.

„Przeżyj to sam” grupy Lombard wykorzystany przez Komitet Obrony Demokracji
foto: kadr z wideo

Głos zabrali Grzegorz Stróżniak, lider zespołu od 1981 roku, oraz Marta Cugier, autorka tekstów i wokalistka, która w składzie Lombardu jest od 1999. Muzycy sprzeciwiają się wykorzystywaniu ich twórczości przy jakichkolwiek formach agitacji politycznej. Na fanpage'u kapeli pojawiło się obszerne oświadczenie, w którym czytamy:

"

Odcinając się od haniebnych haseł wykrzykiwanych podczas manifestacji KOD w Polsce, jesteśmy zmuszeni zaprotestować przeciwko użyciu przeboju zespołu Lombard - „Przeżyj to sam” - przez tę organizację. Nie pozwolimy by nasza twórczość była wykorzystywana do skłócania Polaków, podsycania konfliktów, obrażania i pomawiania, tym bardziej w rozgrywkach politycznych. "

Artyści przypominają o znaczeniu kompozycji i podkreślają, że boli ich fakt, że została ona użyta na dzień przed obchodzeniem kolejnej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Oto pełne oświadczenie podpisane przez Grzegorza Stróżniaka i Martę Cugier:

Członkowie Komitetu Obrony Demokracji próbują przekonywać, że utwór „Przeżyj to sam” został zaintonowany przez tłum i nic nie można było na to poradzić. W rzeczywistości jednak został odegrany z płyty, a artyści nie byli spytani o to czy wyrażają na to zgodę. Marta Cugier w rozmowie z serwisem Antyradio.pl wyznała, że twórczość Lombardu już kilkukrotnie służyła podobnym celom i muzycy chcą w końcu raz na dobre zaznaczyć, że nie życzą sobie podobnego postępowania przez polityków w przyszłości.

"

Nasze kompozycje były wielokrotnie wykorzystywane bez naszej wiedzy w celach politycznych Nie życzymy sobie tego. Ponadto nikt nie zadzwonił do Grzegorza Stróżniaka, twórcy tego utworu. Każdy tak robi jeśli chce odtworzyć lub zagrać coś z czyjegoś repertuaru. Autora należy spytać czy zgadza się na wykorzystanie jego piosenki w konkretnym celu. Dlaczego politycy mają być ponad tymi zasadami? Być może członkowie KOD będą rozczarowani, ale nie zgadzamy się na to. "

Marta Cugier w rozmowie z serwisem Antyradio.pl wyznała także, że muzykom Lombardu długo nie udawało się skontaktować z nikim z Komitetu Obrony Demokracji, kto pełniłby funkcję reprezentacyjną i mógłby wyjaśnić całe zajście:

"

O tym, że utwór „Przeżyj to sam” został użyty podczas marszu Komitetu Obrony Demokracji zarówno w Warszawie, jak i w Poznaniu, dowiedzieliśmy się ok. 2:00 w nocy z soboty na niedzielę. Na stronie KOD nie zamieszczono jednak żadnego numeru telefonu i musieliśmy wysłać wiadomość na ogólny adres mailowy. Nie znalazł się nikt kto mógłby nam to wszystko wyjaśnić. "

Wokalistka dodaje, że muzykom nie chodzi o uzyskanie jakichkolwiek przychodów w związku z tym zajściem, a jedynie o wyrażenie swojego sprzeciwu wobec wykorzystywaniu muzyki bez zgody twórców.

Po opublikowanym przez Lombard oświadczeniu ostatecznie znalazły się odpowiednie osoby z ruchu obywatelskiego i KOD wyraził swoje przeprosiny:

Muzycy podkreślają, że w zespole są osoby o różnych poglądach, jednak wszyscy wierzą w demokrację, a Polska jest dla nich ważna. Marta Cugier powiedziała serwisowi Antyradio.pl, że bez względu na to jaki ruch, czy partia polityczna użyłaby tego utworu, grupa Lombard zareagowałaby w taki sam sposób.

"

„Przeżyj to sam” jest po to, żeby łączyć a nie dzielić. Nie chcemy, żeby promował tak straszne hasła, jak podczas tego przemarszu, nie chcemy żeby promował jakiekolwiek hasła. Jesteśmy zespołem rockowym i będziemy śpiewać o wartościach, które mają dla nas znaczenie. Nie możemy jednak pozwolić na to, żeby przez takie rzeczy jak na marszu KOD wrzucano nas do szufladki sympatyków tych czy innych idei politycznych. "

Pozostaje nam jedynie życzyć osobom działającym w służbie publicznej większego poszanowania dla własności intelektualnej.

Robert Skowronski
Tagi: Rock News Lombard