09.06.2016 15:31

Przystanek Woodstock 2016 imprezą o podwyższonym ryzyku?

Czarne chmury zawisły nad tegoroczną edycją festiwalu. Dlaczego impreza może otrzymać właśnie taki status?

Przystanek Woodstock 2016 imprezą o podwyższonym ryzyku?
foto: Reporter / East News

22. Przystanek Woodstock rozpocznie się 14 lipca 2016 i ma trwać do 16 lipca. W tych dniach przed liczną publicznością zaprezentują się takie gwiazdy jak, m.in. Tarja Turunen, Bring Me The Horizon, Living Colour, Luxtorpeda, DragonForce, Hey czy Lacuna Coil.

Taka masowa impreza wymaga odpowiednich przygotowań, by zapewnić bezpieczeństwo podczas tego wydarzenia. Patrząc na sytuację, jaką obecnie mamy na świecie, nie dziwi fakt, że w 2016 roku należy szczególnie skupić się na kwestiach bezpieczeństwa.

TVP 3 Gorzów Wielkopolski donosi, że Wojewoda Lubuski, Władysław Dajczak, postanowił nadać wydarzeniu status imprezy podwyższonego ryzyka i wysłał odpowiednie dokumenty do organizatorów imprezy jeszcze 6 czerwca 2016 roku.

Decyzję zezwalającą na odbycie się imprezy wydaje Burmistrz Kostrzyna. Organizator festiwalu musi złożyć najpóźniej 30 dni przed rozpoczęciem wydarzenia wniosek o zorganizowanie imprezy masowej. Jeżeli we wniosku znajdzie się opinia policji z rekomendacją, że dana impreza ma mieć status wydarzenia o podwyższonym ryzyku, to wówczas decyzja o pozwoleniu będzie dotyczyć imprezy o właśnie takim statusie.

Impreza o podwyższonym ryzyku będzie wymagać od organizatorów dodatkowych środków bezpieczeństwa związanych chociażby ze zwiększeniem liczby ochrony, wolontariuszy, monitoringu oraz zakazem spożycia alkoholu przy dużej i małej scenie.

Jednak organizatorzy Przystanku Woodstock w oświadczeniu, które opublikowali 9 czerwca 2016 roku na stronie fundacji WOŚP stwierdzili, że jak na razie nic nie widzą o tym, żeby podjęto taką decyzję w stosunku do festiwalu:

"

Wypowiedzi Wojewody Lubuskiego o tym, iż Przystanek Woodstock ma być imprezą o podwyższonym ryzyku, są dla Fundacji WOŚP, organizatora festiwalu, zaskoczeniem. Do teraz (czwartek, godz. 11:00) nie wpłynęło do nas żadne pismo, które merytorycznie informowałoby nas o takim stanie rzeczy, zawierające konkretną argumentację. "

Organizatorzy podkreślają, że przez trzy ostatnie miesiące opracowywali wraz z policją szczegółowy plan związany z zabezpieczeniem imprezy. Wprowadzono dodatkowe środki bezpieczeństwa ze względu na obecne zagrożenia. WOŚP uspokaja fanów, bowiem w 2016 roku zostaną wprowadzone specjalne restrykcje, by zapobiec wszelkim niebezpiecznym sytuacjom.

Wprowadzenie statusu imprezy o podwyższonym ryzyku jest dużym utrudnieniem dla organizatorów, którzy nie rozumieją, dlaczego tuż przed rozpoczęciem festiwalu brana jest pod uwagę taka decyzja:

"

Natomiast zmiana formalnego statusu festiwalu na miesiąc przed jego rozpoczęciem, i właściwie już po zakończeniu prac nad planem zabezpieczenia, jest dla każdego organizatora gigantycznym wyzwaniem - organizacyjnym, logistycznym i budżetowym. Tym bardziej dziwi sugestia Wojewody,  bo przecież Przystanek Woodstock to od lat najbezpieczniejsza impreza masowa w Polsce. "

Natomiast wspomniany wcześniej wniosek, który muszą wysłać do Burmistrza, zostanie wysłany 13 czerwca 2016 roku:

"

Najpóźniej w poniedziałek do Urzędu Miasta Kostrzyn nad Odrą, oraz do służb odpowiadających za bezpieczeństwo, wyślemy wniosek o zorganizowanie imprez masowych wraz z planem zabezpieczenia. Będą w nim ujęte wszystkie ustalone w ciągu minionych trzech miesięcy dodatkowe środki bezpieczeństwa i związane z tym restrykcje wobec uczestników Festiwalu. "

Serwis internetowy Gazety Lubuskiej twierdzi, że oficjalnie jeszcze nie podjęto decyzji o tym, że festiwal jest imprezą o specjalnym statusie. Policja może to uczynić dopiero w momencie, gdy organizator złoży wniosek o zorganizowanie imprezy.

Na początku czerwca 2016 roku komendant wojewódzki wysłał pismo informując organizatorów, że festiwal może zostać uznany za imprezę o wspomnianym statusie. Dzięki temu WOŚP miał więcej czasu, by odpowiednio się przygotować do spełnienia wymogów związanych ze statusem.

Zapewne na dniach sprawa powinna się wyjaśnić, bo jak widać jest sporo nieporozumień w kwestii ostatecznego podjęcia decyzji odnośnie festiwalu.

Miejmy nadzieje, że te zawirowania wokół organizacji nie spowodują problemów w odbyciu się imprezy.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Przystanek Woodstock - Pol and Rock Festival