07.06.2017 15:33

Przystanek Woodstock otrzyma negatywną opinię od policji? Jest oświadczenie Jurka Owsiaka

Mariusz Błaszczak w jednym z ostatnich wywiadów wyznał, że policja negatywnie oceni tegoroczną edycję imprezy. Co na to Jurek Owsiak?

Przystanek Woodstock otrzyma negatywną opinię od policji? Jest oświadczenie Jurka Owsiaka
foto: Photoshot / Reporter / East News

3-5 sierpnia 2017 w Kostrzynie nad Odrą odbędzie się kolejna edycja Przystanku Woodstock. W 2016 roku wydarzenie to otrzymało status imprezy o podwyższonym ryzyku o czym zadecydował Wojewoda Lubuski, Władysław Dajczak. Teraz okazuje się, że tegoroczny Woodstock również otrzyma negatywną opinię policji.

Mariusz Błaszczak, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, udzielając wywiadu w Programie Pierwszym Polskiego Radia wspomniał o festiwalu przy okazji materiałów Witolda Gadowskiego związanych z rzekomym szkoleniem Europejczyków z ISIS w Polsce:

"

W sprawie Przystanku Woodstock już w ubiegłym roku policja negatywnie zaopiniowała te przedsięwzięcie. W związku z tym całe to wydarzenie miało charakter imprezy masowej o podwyższonym ryzyku. "

Minister dodał, że organizator oczywiście to kwestionował, ale w 2017 roku Przystanek Woodstock znowu będzie wzięty pod lupę:

"

W tym roku opinia również będzie negatywna, wszyscy mamy świadomość tego, co dzieje się za naszą zachodnią granicą. Sam organizator tkwi w przeświadczeniu, że wszystko będzie fajnie: „róbta co chceta”, wszystko będzie dobrze. "

Zobaczcie, co jeszcze w wywiadzie opowiedział Mariusz Błaszczak:

Organizatorzy imprezy oświadczyli, że opinia Komendanta Miejskiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim przesłana do Fundacji 31 maja 2017 jest taka sama jak w 2016 roku. Również o tym fakcie wspomniał Jurek Owsiak w swoim oświadczeniu skierowanym do Ministra:

"

31 maja Komenda Miejska Policji w Gorzowie Wielkopolskim wydała opinię dotyczącą tegorocznego Festiwalu. Nie jest ona – jak Pan pisze negatywna – jest ona taka sama jak rok temu. Mówi ona o zagrożeniach i przewidywanych zagrożeniach. Ta opinia została wydana na podstawie naszego zgłoszenia imprezy, którą wysłaliśmy w maju tego roku. Rok temu uznano nasz Festiwal za imprezę o podwyższonym ryzyku i  uzasadnienie tej opinii budziło nasze zastrzeżenie – nigdy na Festiwalu nie wybuchły chociażby zamieszki spowodowane nieporozumieniami między subkulturami czy na tle religijnym. "

Jurek Owsiak podkreślił również fakt, że policja kolejny raz deklaruje współpracę z organizatorami festiwalu. W akcję będzie zaangażowanych nie mniej niż 1570 policjantów.

"

Także my jako organizatorzy wprowadziliśmy kilka istotnych zmian poprawiających bezpieczeństwo – wytyczymy i ogrodzimy miejsca do zabawy przed scenami, wszyscy uczestnicy zabawy będą mieli zakaz wnoszenia napojów i plecaków w ten sektor. Zwiększymy także kontrole przy wszystkich drogach i traktach dojazdowych na festiwal. Wytyczone są nowe, dalekie od miejsca zabawy, miejsca  parkingowe dla samochodów. Istota poczucia bezpieczeństwa są przede wszystkim działania starannie wyszkolonych grup Pokojowego Patrolu – kończą oni kilkudniowy kurs dla służb informacyjnych w naszym ośrodku niedaleko Kwidzyna. "

Owsiak zauważa, że kwestie bezpieczeństwa były zawsze ważne dla organizatorów, festiwal uczy wzajemnego poszanowania i przestrzegania reguł, co oczywiście nie zwalnia ich z myślenia o bezpieczeństwie. Co więcej zaprosił on samego Ministra, żeby przekonał się o tym na własne oczy, jak również poprosił o nieupolitycznianie festiwalu.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Przystanek Woodstock - Pol and Rock Festival