02.03.2015 14:05

Punkowcy z zespołem Downa wystąpią na Eurowizji!

Pertti Kurikan Nimipäivät to czwórka niepełnosprawnych muzyków. Kapela będzie reprezentować Finlandię na Eurowizji 2015. Co zagrają w Wiedniu?

Punkowcy z zespołem Downa wystąpią na Eurowizji!
foto: sonymusic.fi

Pertti Kurikan Nimipäivät wygrał krajowy konkurs kwalifikacyjny, który rozstrzyga, kto będzie reprezentować dany kraj na Konkursie Piosenki Eurowizji. Grupa otrzymała 37,4% głosów, co uczyniło ją reprezentantem Finlandii.

Kapela podczas finału zagra kawałek zatytułowany „I Always Have To”. To, jak twierdzi zespół, 90-sekundowy protest-song. Piosenka opowiada o czynnościach sprawiających kłopot każdego dnia i takich, których się nie lubi, na przykład o dokładnym myciu czy zdrowym odżywianiu.

Posłuchajcie!

Basista, Sami Helle, kiedy dowiedział się o wygranej, otarł łzy, i powiedział:

"

Mam nadzieję, że ludzie są gotowi na punk rocka granego przez czterech niepełnosprawnych mężczyzn. "

Zespół powstał w 2009 roku, kiedy to muzycy poznali się na warsztatach organizowanych przez stowarzyszenie, które zapewnia wsparcie dla osób niepełnosprawnych. U członków Pertti Kurikan Nimipäivät zdiagnozowano autyzm i zespół Downa. Chłopaki nie chcą by ktokolwiek się nad nimi litował. To muzyka jest najważniejsza.

"

Nie chcemy, by ludzie głosowali na nas, bo jest im nas żal. Nie różnimy się od innych – jesteśmy normalnymi chłopakami, tylko że z upośledzeniem umysłowym. "

Muzycy chcą zwiększyć świadomość na temat niepełnosprawnych, a także „spędzić zajebiście dobry czas”.

Finał Eurowizji odbędzie się w maju 2015 roku w Wiedniu. Półfinały zobaczymy 19 i 21 maja, a finał 23 maja.

Magda Słomka
Tagi: Rock News