17.09.2019 14:34

Queen i Nirvana w rosyjskiej szkole. Twórczość rockowych muzyków została uwzględniona w programie nauczania

Od 1 października 2019 rosyjscy uczniowie będą analizować twórczość nie tylko klasycznych kompozytorów, ale również rockowych i popowych artystów XX wieku.

Queen
foto: Photoshot/REPORTER/East News

Muzyka rockowa w szkole? To raczej rzadkość, chyba, że uczniowie w trakcie przerwy włączą sobie jakieś nagrania ulubionej kapeli. Okazuje się jednak, że można przemycić rockowy akcent w szkołach i omawiać nie tylko klasyczną twórczość, ale również utwory, które powstały w XX wieku.

Queen i Nirvana w rosyjskiej szkole. Twórczość rockowych muzyków została uwzględniona w programie nauczania

Jak podaje rosyjski portal meduza.io, Ministerstwa Kultury oraz oświaty Federacji Rosyjskiej stworzyły listę rekomendowanych dzieł, które zostaną uwzględnione w programie nauczania od 1 października 2019. Projekt ma na celu estetyczny i artystyczny rozwój uczniów uczęszczających do 9-11 klas. W spisie rekomendowanych dzieł uwzględniono następujące dziedziny: literaturę, sztukę, architekturę, folklor, muzykę, teatr oraz kino.

W zakresie muzyki oczywiście nie zabrakło klasyki i takich kompozytorów, jak Czajkowski, Bach, Rimski-Korsakow, Mozart czy Beethoven. Na tym jednak nie koniec jeśli chodzi o muzyczne doznania rosyjskich uczniów. Będą oni również analizować twórczość artystów XX wieku. W projekcie uwzględniono piosenkę "Jailhouse rock" Elvisa Presleya, "All you need is love" The Beatles, "Bohemian Rhapsody" Queen, "Money" Pink Floyd, "Dancing Queen" grupy ABBA oraz "Smells like teen spirit" Nirvany.

Wiktor Coj z radzieckiej grupy Kino
Wiktor Coj z radzieckiej grupy Kino
Przeczytaj także 10 radzieckich rockowych zespołów

W programie nauczania nie zabraknie też najbardziej znanych rosyjskich muzyków - uczniowie zapoznają się z najsłynniejszym utworem rockowego zespołu Kino, jak również z utworami Władimira Wysockiego, Maszyny Wriemieni i Nautilus Pompilius.

Zobacz także: Metallica zagrała w Moskwie cover rosyjskiej legendy rocka, grupy Kino [WIDEO]

Tagi: Duperele Queen Nirvana