17.07.2015 11:50

Queen wyda box z 18 kolorowymi winylami

18-dyskowa kolekcja trafi do oficjalnej sprzedaży 25 września 2015 roku. Ten wyjątkowy zestaw dopełni sygnowana przez Queen, limitowana edycja obrotowego talerza gramofonu Rega!

Queen wyda box z 18 kolorowymi winylami
foto: kadr z wideo

Na taką kolekcję fani Queen czekali od dawna. Zespół postanowił wydać wszystkie swoje płyty na kolorowych nośnikach. Winyli jest 18 mimo, że Queen ma na swoim koncie 15 długogrających krążków. Dlaczego?

Każdy z albumów Queen, już w chwili wydania, można było kupić na płycie winylowej. Nawet wtedy, gdy pojawiły się już nośniki CD. Jednak dwa ostatnie longplaye, „Innuendo” i „Made In Heaven”, powstały z myślą o płytach kompaktowych. Wszystko dlatego, że były dłuższe niż poprzednie. Właśnie dlatego musiały zostać wyedytowane, aby zmieścić je na dwóch stronach płyty winylowej.

Specjalnie na potrzeby wydania unikatowego boxu, Queen po raz pierwszy w historii postanowił zawrzeć te dwa albumy w całości jako podwójne winyle. To sprawia, że zestaw który ukaże się pod koniec września 2015 roku będzie najbardziej kompletnym z możliwych.

Do tego, album „Queen II”, który nigdy nie miał przypisanej strony A i B, a tylko stronę „białą” i „czarną”, został podzielony na dwa osobne krążki.

Kolekcję 18 winyli przygotowywano pięć lat. Najpierw trzeba było odnaleźć odpowiednie wersje taśm. Później ekipa Queen po kolei sprawdzała każdy z kawałków. Wszystko po to, aby w trakcie masteringu udało się uzyskać jak najlepsze brzmienie.

Zanim krążki trafiły do masteringu, Queen przeprowadził mały test. Trójka światowej sławy inżynierów dostało ten sam zestaw trzech utworów. Porównanie pokazało, że z dźwiękiem najlepiej poradził sobie Bob Ludwig. To właśnie on jest odpowiedzialny za zremasterowanie całego katalogu przeznaczonego na projekt The Studio Collection.

Na nowych, wysokiej jakości masterach cyfrowych wykorzystano 24-bitowe sample, gdzie sama częstotliwość samplowania jest na poziomie 96 kHz.

Poza kolorowymi winylami, które znajdą się w boxie The Studio Collection, Queen przygotował dla fanów coś jeszcze. Zespół sygnuje limitowaną edycję legendarnych gramofonów Rega.

foto: Rega.co.uk

Kolekcję w przedsprzedaży można kupić w oficjalnym, internetowym sklepie Queen. Cena boxu to 285 funtów.

To jak, zaczynacie już odkładać pieniądze? ;)

Małgorzata Wierzejewska
Tagi: Rock News Queen