Queen wyda koncertowe „A Night At The Odeon”

Aleksandra Degórska
19.10.2015 11:18
Queen wyda koncertowe „A Night At The Odeon” Fot. materiały prasowe

Legendarny utwór „Bohemian Rhapsody” ma już 40 lat. Zespół postanowił uczcić to wydarzenie w wyjątkowy sposób. Sprawdźcie, co będzie zawierało nowe wydawnictwo kapeli.

„A Night At The Odeon - Hammersmith 1975” to zapis występu z 24 grudnia 1975 roku w londyńskim Hammersmith Odeon. Było to ostatnie show w ramach światowej trasy koncertowej „Queen Invite You To A Night At The Opera” obejmującej 26 koncertów. Świąteczny występ był pierwszym transmitowanym na żywo koncertem kapeli. Nagranie z tego występu często ukazywało się jako bootlegi pod tytułami „Rhapsody In Red”, „Command Performance”, „Cardiac Arrest Halfpence” czy „Christmas At The Beeb”. Wreszcie, po 40 latach koncert został należycie wydany.

Nad realizacją tego wydawnictwa czuwał sam Brian May, który zapewnia, że zapis w pełni oddaje atmosferę wydarzenia:

Ten występ był bardzo wyjątkowy, bowiem był to nasz pierwszy raz, gdy zagraliśmy cały koncert na żywo w telewizji...świąteczne show. Jakość, po wielu restauracyjnych pracach i przeniesieniu na domenę cyfrową, jest niewiarygodna. Tryskaliśmy wtedy energią i to zostało oddane z pełną siłą.

Świąteczny koncert otrzymał wówczas wyjątkową oprawę wizualną. Muzycy dbali o wszelkie szczegóły, przez co specjalnie na tę okazję wypożyczono biały fortepian Bechsteina. Stałym elementem show Queen były również biało-czarne stroje zaprojektowane przez Wendy deSmet.

W czasie tego wieczoru kapela wykonała 15 utworów ze swoich pierwszych czterech albumów oraz parę rock and rollowych coverów. Wówczas najnowszym singlem grupy był „Bohemian Rhapsody”, który z czasem na stałe wpisał się do historii rocka. Utwór pochodził z czwartego krążka „A Night At The Opera”.

Obejrzyjcie zapowiedź tego wydawnictwa:

Dziennikarz Bob Harris tak wspomina ten wieczór:

Wigilia 1975 roku stała się ważnym momentem w programie „Old Grey Whistle Test” oraz Queen. Tego wieczoru zespół był w szampańskim nastroju, co nikogo nie dziwi. Już wtedy artyści byli przez większą część miesiąca na szczycie brytyjskich list przebojów z sensacyjnym utworem „Bohemian Rhapsody”, a klip do tego numeru zmienił definicję prezentacji muzyki w telewizji. Zespół był na szczycie swoich możliwości - pewni siebie na scenie pod koniec niesamowitej trasy koncertowej po Wielkiej Brytanii. Założyłem cylinder i frak, żeby oddać im hołd i zapowiedzieć ich przed tym, jak zagrają najlepszy set, który kiedykolwiek widziałem. To była niesamowita noc, ale to było też coś więcej. To był ten moment, gdy Queen został supergwiazdą.

Wydawnictwo „A Night At The Odeon” ukaże się już 20 listopada 2015 roku w wersjach CD, DVD, SD, Blu-ray, 2LP oraz w boxie. CD zawierać będzie dodatkowe dwa utwory, które zostały wykonane przez zespół na bis, w momencie, gdy kamery były już wyłączone. Natomiast wersje DVD oraz Blu-ray wzbogacone są o „Looking Back At The Odeon”, czyli wcześniej niepublikowany 22-minutowy wywiad z Brianem Mayem oraz Rogerem Taylorem. Dodatkowo dołączono materiał „Live At The Budokan – Japan 1975” obejmujący zapis trzech utworów - „Now I’m Here, „Killer Queen” oraz „In The Lap Of The Gods...Revisited”, które nagrano w czasie ich trasy na Dalekim Wschodzie. Box w wersji Super Deluxe dodatkowo zawiera nagrania z prób w Hammersmith Odeon.

Zobaczcie, co dokładnie znajdzie się na „A Night At The Odeon - Hammersmith 1975”.

Tracklista: 

 1. Now I'm Here
 2. Ogre Battle
 3. White Queen (As It Began)
 4. Bohemian Rhapsody
 5. Killer Queen
 6. The March Of The Black Queen
 7. Bohemian Rhapsody (Reprise)
 8. Bring Back That Leroy Brown
 9. Brighton Rock
 10. Guitar Solo
 11. Son And Daughter
 12. Keep Yourself Alive
 13. Liar
 14. In The Lap Of The Gods... Revisited
 15. Big Spender
 16. Jailhouse Rock Medley (includes excerpts of Stupid Cupid & Be Bop A Lula)
 17. Seven Seas Of Rhye*
 18. See What A Fool I've Been*
 19. God Save The Queen 

9 września 2014 roku ukazał się również koncertowy krążek Queen „Live at the Rainbow”, zaś 10 listopada 2014 roku zespół wydał album „Queen Forever”, na którym znalazły się 3 premierowe utwory. Natomiast we wrześniu 2015 roku pojawił się The Queen Studio Collection, zawierający 18 winyli kapeli. 

Sprawicie sobie „A Night At The Odeon - Hammersmith 1975”?

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.