Rada Gminy Środy Śląskiej chce ocenzurować metalowy Festiwal Uwolnić Muzykę

Joanna Chojnacka
28.02.2019 12:24
Rada Gminy Środy Śląskiej chce ocenzurować metalowy Festiwal Uwolnić Muzykę Fot. Romana Makówka/Antyradio.pl

Dalsze losy ósmej edycji Festiwalu Uwolnić Muzykę stanęły pod znakiem zapytania. Władze gminy narzuciły organizatorom surowe restrykcje.

Bojkotowanie imprez metalowych w Polsce to już niepokojący standard. Protesty przed koncertami Behemoth, księża próbujący odwołać występy Kata i Romana Kostrzewskiego czy naciski związane z blackmetalową grupą Marduk, które sprawiły, że muzycy nie mogli zagrać w Rzeszowie to tylko kilka kropli w morzu paranoi. Próba cenzurowania sztuki, do której niewątpliwie zalicza się muzyka, także ta ekstremalna, stało się nagminne. Co ciekawe, obrywa się nie tylko metalowcom. Problem z zagraniem koncertu w małych miejscowościach ma nawet rockowa grupa Cree. Tym razem ważą się losy metalowego Festiwalu Uwolnić Muzykę.

Rada Gminy Środy Śląskiej cenzuruje Festiwal Uwolnić Muzykę

Festiwal Uwolnić Muzykę 2019 został zaplanowany na 26 i 27 lipca. W Środzie Śląskiej mieli wystąpić znani metalowej publiczności artyści tacy jak Vader, Rotting Christ, Tortharry czy Sunnata. Niestety losy imprezy stanęły pod znakiem zapytania ze względu na problemy z uzyskaniem dotacji od Rady Gminy. Okazało się, że władze chcą ocenzurować wydarzenie i zaprowadzić liczne restrykcje, na które organizatorzy imprezy najprawdopodobniej nie będą mogli się zgodzić.

Przeczytaj także

Radni zadeklarowali chęć ingerencji w line-up festiwalu. Chcą ocenzurować obecne na plakacie kapele i zaproponować własny dobór wykonawców, którzy nie będą gorszyli mieszkańców. Ponadto każdego dnia imprezy, koncerty mają zakończyć się o godzinie 23, co przy letnich festiwalach jest ogromnym utrudnieniem dla organizatorów. Radnym nie podoba się również fakt, że koncerty są biletowane i nie przewidziano darmowego wstępu dla mieszkańców Środy Śląskiej, jak dzieje się w przypadku Festiwalu Wina.

"Średniowiecze" - to najczęściej padające słowo w komentarzach na oficjalnym Facebooku festiwalu. Fani muzyki metalowej, zarówno ci, którzy chcieli uczestniczyć w wydarzeniu jak tacy, którzy nie mieli takiego zamiaru, są oburzeni. Zarzucają władzom próbę ograniczania wolności słowa nie tylko artystom, ale i słuchaczom muzyki ekstremalnej. 

Na Facebooku Festiwalu Uwolnić Muzykę czytamy, że oficjalne stanowisko odnośnie dalszych losów festiwalu pojawi się 28 lutego o godzinie 16:00.

>> TUTAJ KUPISZ BILET NA FESTIWAL UWOLNIĆ MUZYKĘ <<

Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.