Radca prawny Big Cyca złoży w TVP wezwanie do zapłaty miliona zł na WOŚP

Maciej Koprowicz
30.07.2018 11:49
Radca prawny Big Cyca złoży w TVP wezwanie do zapłaty miliona zł na WOŚP Fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EAST NEWS

Trwa konflikt na linii Big Cyc-Telewizja Polska wokół wykorzystania przez stację TVP Info jednego z utworów zespołu. Muzycy Big Cyca uważają, że ponieśli w ten sposób straty wizerunkowe.

Kością niezgody jest wykorzystanie piosenki Big Cyca, „Jak słodko zostać świrem” w satyrycznym programie „W tyle wizji”. Fragment utworu zilustrował wyemitowany 23 lipca 2018 materiał na temat protestów pod Sejmem przeciw reformom sądownictwa, wprowadzanym przez Prawo i Sprawiedliwość. Był nawiązaniem do słów marszałka Senatu, Stanisława Karczewskiego (PiS), który powiedział, że przed Sejmem stoją barierki, „żeby świry się nie dostawały i nie szkodziły”. 

Big Cyc uznał, że materiał miał charakter propagandowy i ośmieszał protestujących. Muzycy zarzucili TVP wykorzystanie piosenki bez zgody twórców w kontekście, który narusza ich wizerunek. W opublikowanym w mediach społecznościowych oświadczeniu Krzysztof Skiba zażądał od Telewizji Polskiej przeprosin i zapłaty miliona złotych zadośćuczynienia na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

TVP odpowiedziała Skibie, że wykorzystanie fragmentu piosenki było legalne, ponieważ nastąpiło na podstawie licencji ZAiKS, a materiał miał jedynie charakter satyryczny.

Big Cyc kontra TVP

Big Cyc nie dał się jednak przekonać zapewnieniom Telewizji Polskiej i nadal domaga się miliona złotych na rzecz WOŚP. W zamieszczonym na fanpage’u zespołu filmiku muzycy ogłosili, że podpisali pełnomocnictwa dla radcy prawnego, mec. Janusza Jakubowskiego z kancelarii Jakubowski Pluta i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych w Warszawie. Jakubowski ma reprezentować członków Big Cyca w sprawie wykorzystania ich piosenki. 30 lipca 2018 mecenas złożyć ma w sekretariacie TVP wezwanie do zapłaty miliona zł na rzecz WOŚP, „tytułem strat wizerunkowych poniesionych przez Big Cyc” i za „nielegalne wykorzystanie piosenki w kontekście politycznym w programie TVP Info”.

Czy Waszym zdaniem Big Cyc słusznie protestuje przeciwko wykorzystaniu swojego utworu w TVP Info?

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.