Radiohead pozwał Lanę Del Rey. Czy piosenkarka dopuściła się plagiatu?

Aleksandra Degórska
08.01.2018 13:41
|north Fot. Retna/Photoshot/East News; Splash News/EAST NEWS

Plagiat, czy nie plagiat - oto jest pytanie, na które zawsze trudno odpowiedzieć. Spór rozwiąże dopiero sąd.

Niektórzy uważają, że nie sposób jest się nie powtarzać, skoro na pięciolinii mamy konkretną liczbę nut.

Mamy zatem początek kolejnej dyskusji dotyczącej kwestii plagiatu. Już od jakiegoś czasu plotkowano o tym, że Radiohead doszukał się podobieństwa w kompozycji Lany Del Rey z płyty „Lust for Life”, która pojawiła się na rynku 21 lipca 2017. Chodzi o utwór „Get Free”, który ma przypominać słynny hit „Creep”. 

Piosenkarka w końcu potwierdziła spekulacje pisząc na swoim Twitterze:

Kwestia pozwu sądowego to prawda. Chociaż jestem pewna, że moja piosenka nie była zainspirowana utworem „Creep”, to Radiohead chce 100% wpływów z kompozycji. Zaproponowałam 40% za ostatnie miesiące, ale zespół zaakceptuje jedynie 100. Jego prawnicy nie ustąpili, więc rozwiążemy sprawę w sądzie. 

Posłuchajcie zatem, czy słyszycie podobieństwo:

Co ciekawe sam Radiohead przegrał batalię sądową z zespołem The Hollies, który zarzucił kapeli, że wykorzystała w „Creep” elementy z ich piosenki „The Air That I Breathe”.

Równie głośną sprawą plagiatu był zarzut Michaela Skidmore'a, który pozwał muzyków Led Zeppelin o skopiowanie riffu otwierającego „Stairway to Heaven” od amerykańskiego zespołu Spirit.

Motyw miał być rzekomo plagiatem kompozycji „Taurus”, która została wydana w 1968 roku, czyli trzy lata przed premierą albumu Led Zeppelin „IV”, na którym znalazł się właśnie „Stairway to Heaven”. Decyzją ławy przysięgłych Jimmy Page i Robert Plant zostali uznani niewinnymi.

 

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.