09.05.2016 09:46

Radiohead wydał płytę „A Moon Shaped Pool”

Następca „The King of Limbs” z 2011 roku trafił do serwisów streamingowych TIDAL i Apple Music. Co znalazło się na dziewiątym albumie Radiohead?

Radiohead wydał płytę „A Moon Shaped Pool”
foto: kadr z wideo

Po niemalże całkowitym zniknięciu z serwisów społecznościowych i niespodziewanym powrocie z poklatkową animacją zrealizowaną do „Burn the Witch”, grupa Thoma Yorke'a zaprezentowała wreszcie światu dziewiąte, pełnowymiarowe dzieło. Wbrew wcześniejszym domysłom nie zostało ono zatytułowane „Dawn Chorus” - tak jak powołana do życia przez zespół firma - a „A Moon Shaped Pool”.

Data premiery wydawnictwa została ogłoszona przez zespół razem z singlem „Daydreaming”. Reżyserią klipu zajął się Paul Thomas Anderson, ceniony twórca takich filmów jak „Aż poleje się krew” (nagrodzony 2 Oscarami) czy „Mistrz”. W odróżnieniu od poprzedniego teledysku, była to już klasyczna aktorska produkcja, w której mogliśmy zobaczyć samego Thoma Yorke'a.

Na płycie „A Moon Shaped Pool” znalazło się ostatecznie 11 utworów. Uważni fani Radiohead od razu rozpoznają pośród nich znajome tytuły - i nie mamy tu na myśli wyłącznie zaprezentowanych wcześniej singli. „Ful Stop” i „Identikit” były wykonywane jeszcze w trakcie trasy promującej poprzedni krążek zespołu. Z kolei „True Love Waits” - wedle słów Nigela Godricha - był rejestrowany już niezliczoną ilość razy, począwszy od... 1994 roku. Koncertowa wersja trafiła w 2001 roku na składankę „I Might Be Wrong”.

Producent zdradził więcej na swoim osobistym Twitterze:

"

Już jest! Tworzenie tego albumu było dla mnie niezwykle intensywnym przeżyciem. W międzyczasie straciłem ojca... Toteż jest w nim zawarta duża część mojej duszy. Jestem dozgonnie wdzięczny moim braciom z Radiohead za całą miłość, którą w to włożyli. I za ich wsparcie. Miłego słuchania! "

Pozostałe utwory, które mieliśmy już wcześniej okazję poznać w odmiennych wersjach, to „Desert Island Disk”, „Present Tense” i „Numbers” (znany wcześniej jako „Silent Spring”).

„A Moon Shaped Pool” doczeka się fizycznego wydania nakładem XL Recordings 17 czerwca 2016 roku. Oprócz standardowych wydań na CD i winylu we wrześniu ukaże się specjalna edycja na dwóch czarnych płytach w luksusowym albumie z dodatkowymi utworami. Na razie całość dostępna jest w serwisach Apple Music i TIDAL. Czy dołączy do nich również Spotify? Przedstawiciele usługi bardzo by sobie tego życzyli

"

Najnowsze single Radiohead, „Burn the Witch” i „Daydreaming”, są już u nas dostępne. Nie możemy się doczekać, aż pozostałe utwory „A Moon Shaped Pool” zostaną udostępnione na Spotify tak szybko, jak to tylko możliwe. "

Jak Wam się podoba „A Moon Shaped Pool”?

Jakub Gańko
Tagi: Rock News Radiohead