24.05.2016 09:11

Radiohead zagrał „Creep” pierwszy raz od 7 lat

Thom Yorke i spółka zagrali kilka niespodzianek paryskiej publiczności na koncercie 23 maja 2016. Zobaczcie nagrania z tego występu.

Radiohead zagrał „Creep” pierwszy raz od 7 lat
foto: AFP / East News

Radiohead wypuścił 8 maja 2016 roku swój dziewiąty album studyjny pt. „A Moon Shaped Pool” i właśnie promuje to wydawnictwo na europejskiej minitrasie, która rozgrzeje go przed całą serią letnich festiwali. Na pierwszym z dwóch wyprzedanych występów, które odbyły się w hali Zenith we Francji, zespół sięgnął równie chętnie do swojej muzycznej przeszłości.

Przede wszystkim grupa po raz pierwszy w tej dekadzie wykonała jedne ze swoich najbardziej znanych kawałków: „Creep” i „No Surprises”. Pierwszy z nich był poprzednio wykonywany na festiwalu w Reading w 2009 roku, drugi - w Chile w marcu tego samego roku. Jak Radiohead wykonuje obecnie te znane i lubiane utwory? Zobaczcie na nagraniach z Paryża.

Powrót po latach do grania „Creep” nie był wcale tak oczywisty - Thom Yorke wielokrotnie podkreślał, jak bardzo nienawidzi tego utworu, przezywając go nawet „Crap”. Wokalista tłumaczył, że od czasu wydania tego singla Radiohead zdołał „possać szatanowi”. Innym razem odpowiedział na koncercie jednemu z fanów, który domagał się zagrania tego kawałka, żeby się „odpie*dolił, bo już ma go dość”, a jeszcze kiedy indziej określił fanów „Creep” mianem „analnie upośledzonych”.

W Zenith zabrzmiał też po raz pierwszy od 10 lat utwór „True Love Waits”. Było to jego pierwsze wykonanie na żywo, odkąd kawałek trafił w nowej wersji na krążek „A Moon Shaped Pool”. Ostatnie studyjne dokonanie grupy reprezentowało w sumie aż 10 numerów (wszystkie poza „Glass Eyes”).

23 maja to również data urodzin Philipa Selwaya. Perkusista obchodził w Zenith 49. urodziny. Grupa zwróciła na to uwagę po utworze „Bloom” - nie obyło się bez odśpiewania mu z tej okazji „Happy Birthday”. Pełny repertuar koncertu znajdziecie poniżej.

Tracklista:

 1. Burn the Witch
 2. Daydreaming
 3. Decks Dark
 4. Desert Island Disk
 5. Ful Stop
 6. Lotus Flower
 7. The National Anthem
 8. My Iron Lung
 9. No Surprises
 10. Bloom
 11. Identikit
 12. The Numbers
 13. Separator
 14. The Gloaming
 15. Everything in Its Right Place
 16. Idioteque
 17. Bodysnatchers
 18. True Love Waits
 19. Present Tense
 20. Paranoid Android
 21. Tinker Tailor Soldier Sailor Rich Man Poor Man Beggar Man Thief
 22. Weird Fishes
 23. Creep
 24. Pyramid Song

A Wy lubicie „Creep”?

Jakub Gańko
Tagi: Rock News Radiohead