Radiohead zaprzeczył, że pozwał Lanę Del Rey do sądu o plagiat

Maciej Koprowicz
10.01.2018 10:50
Radiohead zaprzeczył, że pozwał Lanę Del Rey do sądu o plagiat Fot. PAWEL SKRABA/REPORTER/EAST NEWS, Alexia Arrizabalaga/Retna/Avalon.red/REPORTER/EAST NEWS

Lana Del Rey zapowiedziała ze sceny, że utwór „Get Free”, zbyt podobny do „Creep” Radiohead zniknie z kolejnych wydań nowego albumu wokalistki.

Muzyczne plagiaty, czy łagodniej mówiąc, zapożyczenia istnieją tak długo, jak sama muzyka. Liczba dźwięków nie jest nieskończona i przecież może się zdarzyć, że w jakichś dwóch zupełnie różnych utworach ułożą się one podobnie. Kompozytor może też podświadomie wpleść do swojego dzieła motyw zaczerpnięty z innego utworu, choć oczywiście zdarzają się też zrzynki z pełną premedytacją.

Najgłośniejszą w ostatnich tygodniach sprawą dotyczącą muzycznej „pożyczki” jest konflikt na linii Lana Del Rey-Radiohead. Utwór „Get Free” z albumu Lany „Lust For Life” z 2017 roku zdradza podobieństwo do słynnej piosenki Brytyjczyków „Creep” z 1993 roku. Media zaczęły spekulować, że grupa Thoma Yorke’a zamierza pozwać Lanę za plagiat. Sama wokalistka początkowo potwierdziła na Twitterze te doniesienia, dodając, że Radiohead domaga się wpisania wyłącznego autorstwa kompozycji:

Kwestia pozwu sądowego to prawda. Chociaż jestem pewna, że moja piosenka nie była zainspirowana utworem „Creep”, to Radiohead chce 100% wpływów z kompozycji. Zaproponowałam 40% za ostatnie miesiące, ale zespół zaakceptuje jedynie 100. Jego prawnicy nie ustąpili, więc rozwiążemy sprawę w sądzie.

Wygląda jednak na to, że muzycy Radiohead nie mają zamiaru walczyć z Laną Del Rey w sądzie, choć faktycznie życzyliby sobie uznania ich za współautorów. Rzecznik firmy publishingowej Radiohead, Warner/Chappell przesłał oświadczenie dziennikowi „The Times”.

To prawda, że od sierpnia ubiegłego roku dyskutujemy z przedstawicielami Lany Del Rey. Jest jasne, że zwrotki „Get Free” wykorzystują muzyczne elementy ze zwrotek „Creep” i zażądaliśmy, by to zostało uznane na korzyść wszystkich kompozytorów „Creep”. Uściślając, nie rozpoczęto żadnego postępowania sądowego i Radiohead nie powiedzieli, że „zaakceptują tylko 100% tantiemów”.

Głos zabrała także sama Lana Del Rey. Na koncercie w Denver 7 stycznia 2018, zapowiadając „Get Free” ujawniła, że utwór prawdopodobnie zniknie z późniejszych reedycji „Lust For Life”.

Chcę, żebyście wiedzieli, że jeśli ten utwór zostanie wyrzucony, to pozostaną uczucia, które opisałam. Będę sięgać po ten utwór, nawet jeśli nie znajdzie się na przyszłych fizycznych wydaniach płyty. To prawdopodobnie ostatnia rzecz, jaką mówię na ten temat.

Warto dodać, że nawet rzeczony „Creep” okazał się w pewnym stopniu zapożyczeniem – dopatrzono się podobieństwa do utworu The Hollies „The Air That I Breathe” z 1972 roku. W efekcie obok Radiohead jako współautorzy figurują Albert Hammond i Mike Hazlewood.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.