Radny Opoczna chce odwołania koncertu Kata i Romana Kostrzewskiego w Miejskim Domu Kultury. Mamy komentarz polityka

Joanna Chojnacka
02.04.2019 17:14
Radny Opoczna chce odwołania koncertu Kata i Romana Kostrzewskiego w Miejskim Domu Kultury. Mamy komentarz polityka Fot. Romana Makówka/Antyradio.pl

Tomasz Kopera opublikował na Facebooku ostre stanowisko w sprawie koncertu Kata w Opocznie. Radny zaapelował do dyrektora Domu Kultury o odwołanie występu.

Odwoływanie koncertów to ostatnio głośny i powtarzający się problem. Mieszkańcy Singapuru zebrali podpisy przeciwko występom metalowych kapel Watain i Soilwork, a w skutek ich petycji wydarzenia faktycznie się nie odbyły. Z kolei w Polsce od lutego 2019 roku miasto próbuje zbojkotować Festiwal Uwolnić Muzykę, na którym zagra między innymi polska grupa metalowa Vader. Rada Gminy próbowała ocenzurować imprezę, a do konfliktu włączył się również kościół w Środzie Śląskiej. Tym razem o odwołanie koncertu Kata stara się radny Opoczna. 

Przeczytaj także

Radny z Opoczna chce odwołać koncert Kata w mieście

"Czarne chmury nad Opocznem". Tak rozpoczął się wpis radnego miasta Tomasza Kopery, który opublikował na swoim Facebooku krytyczne stanowisko w związku z nadchodzącym koncertem Kata & Romana Kostrzewskiego w Miejskim Domu Kultury w Opocznie. Polityk odniósł się do rytualnego mordu satanistycznego dokonanego w 1999 roku w Rudzie Śląskiej. Kopera obawia się, że koncert polskiej metalowej kapeli może skończyć się podobną tragedią.

Mężczyzna zwrócił się w swoim wpisie do burmistrza Opoczna (również w imieniu mieszkańców) o interwencję w sprawie i odwołanie koncertu. Radny argumentuje swoją prośbę tym, że według jego opinii, muzyka Kata nie wypełnia statutowych celów działalności MDK jakim jest "Przygotowanie do odbioru i tworzenia wartości kulturalnych".

Rozumiem Panie burmistrzu że ,,przeboje'': ,,Zawieszony sznur'' , ,,Czarne zastępy'' czy nawet ,,Noce szatana'' wypełniają z nawiązką jeden z obowiązków MKD czyli - Kształtowanie wzorców i nawyków aktywnego uczestnictwa w kulturze.
Panie burmistrzu w imieniu mieszkańców Opoczna i gminy ,którzy prosili mnie o interwencję w tej sprawie proszę o odwołanie tego ,,wydarzenia,,.

tomasz kopera Fot. Facebook

W celu doprecyzowania stanowiska Tomasza Kopery, skontaktowaliśmy się z radnym, który udzielił nam kilku dodatkowych informacji w sprawie. Polityk podkreślił, że nie uważa iż na koncercie Kata i Romana Kostrzewskiego może dojść do praktyk satanistycznych, jednak teksty i przekaz niesiony przez zespół, może stanowić inspirację dla osób obecnych na występie do późniejszych praktyk podobnych do tych, które doprowadziły do tragedii w Rudzie Śląskiej. 

Radny Opoczna spytany o to, ilu mieszkańców i w jakiej formie "poprosiło" go o interwencję w sprawie koncertu stwierdził, że ma za sobą spotkanie z 12 osobami, liczne telefony i że są zbierane podpisy poparcia dla odwołania koncertu Kata. Tomasz Kopera wielokrotnie podkreślił, że swoim apelem i działaniami broni jedynie prawa.

Nie chodzi tutaj o żadną religię czy obronę kościoła, ale o przestrzeganie prawa. Teksty Kata w mojej ocenie nie niosą żadnej wartości kulturowej, są wręcz jej zaprzeczeniem. Ze statutu Miejskiego Domu Kultury wynika, że ma on "przygotować do odbioru i tworzenia wartości kulturalnych", dlatego jestem przeciwny temu wydarzeniu. 

Zobacz też: >>Kat & Roman Kostrzewski opublikował nowy skład zespołu<<

Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.