04.04.2018 14:35

Ranking brytyjskich utworów wszech czasów skrytykowany przez internautów za brak kobiet i przedstawicieli mniejszości etnicznych

Plebiscyt stacji Radio X na najlepszą piosenkę wszech czasów z Wielkiej Brytanii okazał się triumfem Oasis. Ale nie tylko z tego powodu wywołał burzliwą dyskusję.

Ranking brytyjskich utworów wszech czasów skrytykowany przez internautów za brak kobiet i przedstawicieli mniejszości etnicznych
foto: Gonzales Photo/Oddbjorn Steffens/Gonzales Photo/Avalon/REPORTER/EAST NEWS

Wiele muzycznych stacji radiowych układa swoje coroczne „topy”. Angielska stacja Radio X organizuje plebiscyt o wszystko mówiącej nazwie Best British Track Of All Time (Brytyjski utwór wszech czasów). Słuchacze stacji wybierają swoje ulubione piosenki, które powstały w Zjednoczonym Królestwie.

Największym zwycięzcą tegorocznego notowania okazał się Oasis. Zespół braci Gallagherów umieścił w top 100 rankingu aż 15 utworów, w tym 5 w pierwszej dziesiątce. Na szczycie zestawienia znalazł się „Live Forever”, przebój Oasis z 1994 roku.

Taka absolutna dominacja grupy z Manchesteru zaskoczyła słuchaczy, ale nie to zostało uznane za największą wadę plebiscytu. Internauci zwrócili uwagę, że zestawieniu daleko do tak zwanej politycznej poprawności.

Trudno w to uwierzyć, ale w setce topu nie ma ani jednego utworu śpiewanego przez kobietę. Większość zespołów, reprezentowanych w rankingu składa się wyłącznie z mężczyzn – „rodzynką” w tym towarzystwie jest jedynie Candida Doyle, grająca na klawiszach w Pulp, który umieścił w topie jeden utwór, kultowy „Common People” na 16. miejscu.

Internauci zauważyli także, że w topie nie ma muzyków o innym kolorze skóry, niż biały. Wszyscy wyróżnieni artyści są etnicznymi Anglikami, Szkotami lub Walijczykami – jedynym przedstawicielem mniejszości etnicznej w tym gronie może być Freddie Mercury z Queen, który urodził się na Zanzibarze w rodzinie Parsów z Gudźaratu.

Komentarze niektórych użytkowników Twittera są druzgocące dla układających plebiscyt słuchaczy.

"

Lista „Best Of British” Radia X jest fascynująca. Nie zdawałem sobie sprawy, że tak naprawdę nie ma kogoś takiego, jak kobiety ani czarni ludzie. "

"

To mówi samo za siebie, ale lista „Best Of British” Radia X jest po prostu straszna. To najbardziej biała, najbardziej penisowata kolekcja muzyki na świecie. "

"

„Best Of British” Radia X nie ma żadnych kobiet, ale za to ma 15 piosenek Oasis. "

Pełne notowanie dostępne jest na stronie Radio X. Faktycznie, może zaskakiwać, biorąc pod uwagę, jak wiele wspaniałych wokalistek zrodziła Wielka Brytania – wymieńmy tylko Kate Bush, Siouxsie Sioux z Siouxsie & The Banshees, Christine McVie z Fleetwood Mac, Shirley Manson z Garbage i PJ Harvey. Wykonawcy o innych kolorach skóry niż biały także mieli znaczny wpływ na brytyjską muzykę popularną, jak choćby Kele Okereke z Bloc Party czy czarnoskórzy członkowie zespołów The Specials, The Selecter, UB40, Steel Pulse i Misty In Roots. Ale czy w przypadku takich rankingów nie powinno się jednak głosować po prostu na ulubione piosenki, a nie zwracać uwagi na płeć czy kolor skóry danego wykonawcy?

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Oasis