06.05.2015 16:12

Rap ważniejszy od The Beatles?

Badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców udowodniły, że rock lat 60. nie miał aż tak dużego wpływu na ówczesną kulturę. To hip-hop po latach odcisnął większe piętno na społeczeństwie.

Rap ważniejszy od The Beatles?
Foto: East news

Grupa naukowców z Imperial College oraz Queen Mary University w Londynie przeanalizowała zestawienia z amerykańskich list przebojów od lat 60. do 2010 roku. Wyniki opublikowane w naukowym periodyku „Royal Society Open Science” są szokujące!

Ustalono, że inwazja brytyjskiego rocka na Stany Zjednoczone sprzed dekad nie może się równać temu co zdziałał rap w roku 1991. Hip-hop przewartościował wszystko to co działo się wcześniej w muzyce i wpłynął na kolejne pokolenia twórców bardziej niż The Rolling Stones, The Beatles czy The Who.

Matthias Mauch, prowadzący badania informatyk z Queen Mary University, uważa, że rap zbawił listy przebojów. Twierdzi też, że obowiązujące trendy wcale nie są takie złe:

"

Ludzie mówią, że muzyka staje się coraz gorsza. Jednak my doszliśmy do wręcz odwrotnych wniosków.   "

Sympatycy rocka burzą się na te słowa. Wśród nich jest dr Mike Brocken, muzykolog prowadzący zajęcia o The Beatles na Liverpool Hope University. Uważa on, że muzyka popularna nie może być zmierzona w taki sposób, w jaki zrobili to londyńscy specjaliści:

"

A co z całym kontekstem, sytuacją geopolityczną, subkulturami? Moim pierwszym odruchem jest zakwestionowanie badań bazujących na analizie list przebojów. To zbyt mała liczba danych. "

Brocken przynaje, że co prawda The Beatles sami czerpali od innych twórców, jednak ich wpływ na kulturę jest niezaprzeczalny:

"

Nieważne czy zagrali akord A-dur czy A-moll, bo za nim kryło się coś ważnego do powiedzenia. "

Który zespół miał największy wpływ na Was?

Robert Skowronski
Tagi: Duperele Rolling Stones The Beatles